Plzeňský kraj pokračuje ve výsadbě stromů, které by měly v krajině pomoci se zadržováním vody, podpořit biodiverzitu, ale také zvýšit podíl kyslíku v ovzduší nebo snížit prašnost a hlučnost.

Rada Plzeňského kraje proto v rámci dotačního programu Retence vody v krajině schválila poskytnutí financí ve výši dvou milionů korun. „Jedná se o částku 2 miliony 43 tisíc korun. Žádosti jsme obdrželi většinou od obcí a schvalovat je bude ještě zastupitelstvo,“ řekla radní pro životní prostředí Radka Trylčová.

OVLIVNÍ VLHKOST

Také přes šest stovek sazenic stromů bude předáno obyvatelům Plzeňského kraje, kteří se přihlásili do projektu Podpora výsadby stromů v Plzeňském kraji 2020. „I přes koronavirovou epidemii jsme výzvu uveřejnili už v dubnu a přihlásilo se do ní 567 fyzických osob. Formou daru tak předáme 127 vybraným žadatelům celkem 604 stromů,“ okomentovala Trylčová s tím, že lidé obdrží vysokokmenné listnaté stromy a ovocnany.

„Občané si je mohou zasadit i třeba na zahradu. Každý vysazený strom je velice důležitý,“ uvedla s tím, že přínosem tohoto projektu je zapojení občanů do ochrany životního prostředí.

Sázením stromů bude podle Trylčové podpořena nejen biodiverzita v místě výsadby, ale i zlepšení mikroklimatických podmínek ovlivněním vlhkosti a teploty v létě, zvýšením podílu kyslíku v ovzduší a snížením prašnosti a hlučnosti.