Nejprve se účastníci podívali do moderního infocentra, kde si mohli prohlédnout interaktivní 3D model budovy, který ukázal, jak celá spalovna funguje. Návštěvníci se během výkladu dozvěděli, jak se energie horkých spalin využívá k výrobě páry, elektrické energie a horké vody. Díky tomu může spalovna dodávat teplo do různých částí města. „Zajímavostí je, že ze spalovny vede dlouhý horkovod až k Penny Marketu na Lochotíně a ohřívá vodu všem obyvatelům Severního Předměstí,“ poznamenal během výkladu Knotek.

Zařízení na energetické využití odpadu, které zahájilo zkušební provoz v roce 2016, zaujme již z dálky dominantním, osmdesát metrů vysokým komínem a netypickou architekturou. „Budova je z pera architekta, který se běžně zabývá navrhováním bankovních institucí, což jsou stavby skleněné či mramorové. Vymyslel zajímavou budovu, která i zapadá do krajiny,“ míní průvodce.

Provoz spalovny je nepřetržitý, v každé směně tam funguje šestice pracovníků, z nichž jeden obsluhuje jeřáb.

Na exkurzi se vydal Plzeňan Petr Gazda s partnerkou. „Zajímáme se o ekologii, proto jsme si chtěli spalovnu prohlédnout. Nedokázal jsem si představit, jak vše funguje. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých a překvapivých informací,“ řekl. 

Z areálu letiště v Líních nedaleko Plzně (28. 10. 2021).
Továrnu na baterie v Líních lidé nechtějí, požadují referendum