Kůrovec už letos žádný strom nenapadne. Jeho letová sezóna skončila, ovšem kalamita pokračuje a výjimkou není Plzeňský kraj. Státní podnik Lesy České republiky zde spravuje 42 procent ploch. Jen za první pololetí letošního roku pracovníci vytěžili 407 tisíc kubíků dříví. Z toho bylo 242 tisíc kubických metrů s kůrovcem! „Nejsložitější situace nadále panuje v okolí Horšovského Týna a dál na Domažlicku i Klatovsku,“ potvrdil včera krajský ředitel Ivan Klik.

S nenasytným broukem ovšem bojují i zaměstnanci menších firem. Lesy města Rokycan především v prostorech Kotel a Žďár. „Je tu nejvíce holin, ale jsem přesvědčen, že do konce listopadu budou všechna ohniska zpracována,“ je optimistou šéf společnosti Stanislav Suda. Rokycanští doufají v příznivé povětrností podmínky na sklonku roku. Musí uklidit klest a opravit cesty, které poškodila těžká technika. Co ovlivnit nemohou, je cena dřeva: „Zhruba třetinové ve srovnání se situací před kůrovcem. Stejně tragicky je však na tom celá republika,“ dodal Suda.

Palivo z obecního lesa si mohou pořídit třeba obyvatelé Rakové u Rokycan. Kulatiny o délce dva nebo čtyři metry za 400 a 500 korun za kubík jsou připravené na okraji lesa. „Individuální těžba by porosty negativně poznamenala,“ má jasno starosta František Bůcha.