Plzeňský kraj je jeden z posledních, kde ještě není oficiálně dohodnutá koaliční spolupráce.

Volby sice vyhrála ODS, krajskou radu ale sestavuje druhá ČSSD, která má stejně jako ODS 15 mandátů. ČSSD je ochotná poskytnout třetí KSČM (12 mandátů) v devítičlenné radě maximálně dvě místa. Zdeňka Lišková, jedna ze zvolených zastupitelek KSČM, o níž se mluví i jako o možné budoucí radní, odmítla i říci, o čem konkrétně dnes komunisté jednali. "O čem jsme se dohodli, nebo jaká máme stanoviska k partnerským jednáním, neřeknu. To je naše interní věc. A dokud se nevyjádří partner, nebudeme podávat žádné informace," řekla pouze Lišková.

Nechtěla sdělit, zda komunisté jednali jen o své účasti v koalici nebo i o konkrétních osobách. Podle informací Deníku však komunisté vytvořili a schválili návrh koaliční smlouvy. Hejtman a krajský šéf ČSSD Milan Chovanec několikrát v minulých dnech řekl, že sociální demokraté čekají na vyjádření komunistů. O podobě krajského uspořádání by se mělo rozhodnout zřejmě v sobotu, kdy jedná ČSSD. Ani socialisté nechtějí do té doby nic komentovat.

Na dohodu není už moc času, na pondělí je svolané ustavující zasedání zastupitelstva, které má zvolit mimo jiné hejtmana a radní.
Vedení ČSSD v Plzeňském kraji na konci října odmítlo nabídku ODS na vytvoření koalice v čele plzeňského hejtmanství a jednotně se vyjádřilo pro levicové uspořádání krajské rady. ČSSD sice stále preferuje svoji jednobarevnou menšinovou vládu s tichou podporou komunistů, připustila však i přímou účast KSČM v radě.

Komunisté původně požadovali v radě tři křesla, sociální demokraté jsou ochotni jim dát nejvýše dvě. Komunisté, kteří dosud menšinovou vládu ČSSD tiše podporovali, nyní trvají na své účasti v otevřené koalici.

V radě by mohli dostat místo po radních, kteří už v dalším volebním období nepokračují, to znamená například oblast sociálních věcí, majetku či životního prostředí. Podle dřívějších vyjádření by v radě měla usednout právě Lišková a také městský zastupitel za KSČM Václav Štekl.