V posledním mezitýdenním srovnání došlo k nárůstu o 16,2 procent (celkem se jednalo o 5 404 případů). Nejvíce se onemocnění v současné době vyskytuje v dětských věkových skupinách 0 až 14 let a 15 až 19 let a poté ve věkové skupině 55 až 64 let. "S ohledem na vzrůstající počet onemocnění v dětských věkových skupinách posílila KHS Plzeň kapacitu telefonních linek, aby mohla být lépe řešena situace ve školách," uvedla mluvčí s tím, že v pondělky a středy budou tyto linky v provozu od 7:00 do 17:00, v úterý, čtvrtek a pátek vždy od 7:00 do 15:00. V odpoledních hodinách a o víkendu je k dispozici telefonní linka 1221 s provozem od 8:00 do 19:00 hodin.

Nárůsty v nemocnicích

V počtu hospitalizovaných pacientů pokračuje v Plzeňském kraji nárůst 8 osob na lůžka standartní péče za den. Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj Jana Beneše sdělil, že je tlak na intenzivní péči setrvale vysoký. „K dnešnímu dni je v Plzeňském kraji hospitalizováno 260 pacientů s onemocněním covid-19, z toho 53 jich je na intenzivní péči a 22 na umělé plicní ventilaci,“ vyčíslil ve středu Beneš. Ve všech lůžkových zdravotnických zařízeních v Plzeňském kraji jsou vytvořena oddělení pro covidové pacienty. Největší je ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde bylo ve středu hospitalizováno 140 pacientů s covidem, z toho 30 jich je na intenzivní péči. Převažují pacienti

Online reportáž
neočkovaní. V Havířské ulici hlídka městské policie přistihla trojici cizinců, která z auta vykládala pytle plné stavební suti a odpadů.
Plzeňští strážníci řeší i černé skládky přímo ve městě

"Kapacity nemocnic jsou v tuto chvíli dostačující a jsou připraveny i pro případný další nárůst případů. Z hlediska predikce lze podle lékaře Beneše předpokládat, že ke kulminaci počtu hospitalizovaných pravděpodobně dojde v druhé polovině prosince a bude odpovídat dvou třetinové zátěži z jarní vlny," řekla Frintová.

Sociální služby nejsou ohrožené

K 22. listopadu bylo na území Plzeňského kraje z celkového počtu 4 172 klientů pobytových sociálních služeb pozitivních 61, což je 1,46 procent a z 2 812 zaměstnanců je 53 zaměstnanců pozitivních, což je 1,88 procent. "Ze zhruba 2800 zaměstnanců je v oblasti sociálních služeb v pracovní neschopnosti 267, tedy 9,5 procent. V tuto chvíli tudíž nehrozí a nedochází v Plzeňském kraji k personálnímu ohrožení zajištění pobytových sociálních služeb," ujistila Frintová.

Školy a školská zařízení

Antigenními testy se ve školách budou testovat žáci také v následujícím týdnu, v pondělí 29. listopadu. "Plzeňský kraj obdržel pro školy celkem 119 500 ks testů a ve spolupráci s HZS PK je rozvezl na krajská zařízení i obce, které školy zřizují. V uplynulém týdnu řešila KHS Plzeň 137 škol a školských zařízení, kde došlo k výskytu covid-19. V karanténě bylo celkem 4398 žáků a 47 pedagogů," uvedla mluvčí a dodala, že pozitivních žáků bylo 339. Uzavřeno žádné školské zařízení ze strany KHS ani zřizovatele nebylo.

Adventní trhy na plzeňském náměstí Republiky. Mnoho stánků s občerstvením, svařákem a různým zbožím, ponocný a letos nově i veliké ruské kolo.
OBRAZEM: V Plzni začaly adventní trhy. Náměstí vévodí ruské kolo

Armáda v nemocnicích

"V současné době využila výpomoc armády Domažlická nemocnice (3 vojáci) a Sušická nemocnice (2 vojáci). Armáda také nabídla pro Plzeňský kraj pomoc dvou odběrových mobilních týmů, z nich je jeden k dispozici ve FN Plzeň," sdělila Frintová.

Očkování a kapacita očkovacích míst

K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 715 265 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 341 617 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 35 916 osob. Průměrně je v Plzeňském kraji denně naočkováno 2500 – 3000 osob.

„V souvislosti s vládními opatřeními v režimu O-N předpokládáme, že dojde k nárůstu zájmu o očkování, a proto ve spolupráci s EUC klinikou v Plzni vybudujeme nové očkovací místo pro neregistrované s denní kapacitou 500 osob. Naším cílem je, abychom odlehčili stávajícím očkovacím centrům od neregistrovaných občanů a těm naopak umožnili snazší dostupnost očkování,“ informovala členy Krizového štábu hejtmanka Ilona Mauritzová. Vyzdvihla také, že Plzeňský kraj patří v krajském srovnání k nejlepším, neboť čekací doba po zaregistrování do systému je pro očkování 1. a 3. dávkou do 5 dní.