„Soutěž spočívá v tom, že pes stopuje na dvou stopách. Jedna je stará dvě hodiny a druhá hodiny čtyři. Navíc musí být pes poslušný," vysvětlil muž, který je vedoucím plánské skupiny psovodů. „Pes jde po lidské pachové stopě. Ta je dlouhá zhruba dva kilometry a prochází různorodým terénem," doplnil.

Zvíře musí jít stejnou cestou, kterou nakladl pořadatel a musí ji takzvaně vypracovat. Každý únik z cesty znamená stržení bodů. Barica na dvouhodinové stopě získala 94 bodů ze sta a na čtyřhodinové jich bylo bez bodu plný počet. „Na konci musí najít dva předměty. Psovod ještě zvíře odmění tím, na co je zvyklé. Já dávám přednost žrádlu, ale jsou kolegové, kteří dávají hračku," vysvětlil s tím, že Barica soutěžila ve skupině dvaceti konkurentů.

Petr Zifčák se kynologii věnuje už deset let. „Než se stanete psovodem, musíte být už nějaký čas policistou. Také musíte absolvovat kurz, po kterém získáte certifikát."

Desetiletá Bára, jak jí pan Zifčák říká, má za sebou několik úspěchů. „Už má pět titulů a několik dopadených pachatelů," pochlubil se pan Zifčák.

Psovody volají k lecjakým případům. Například tam, kde řádil zloděj. „Pes vypracuje stopu, kudy pachatel šel nebo hledá různé předměty. Někteří tedy umí stopovat, jiní vyhledávají zbraně, náboje, nosiče CD, akceleranty nebo drogy. Jsou i psi všestranní," vyjmenoval s tím, že Barica se dříve specializovala jen na osoby, dnes už ale umí najít téměř cokoliv.

Než se ale vycvičila, nějaký čas to trvalo. „Záleží na vztahu psovoda se psem a na šikovnosti psa. Většinou je ale pes po čtyřech letech připravený," řekl.

Barica má v Plané při vypracování pachové stopy zatím nejlepší výsledky. „Jde ale hlavně o zkušenosti," podotknul psovod s tím, že mezi šesticí služebních psů je fenka nejstarší.

Plánští mají psi jen z domažlické chovné stanice. Tam hlídají, zda matka i otec předali chlupatým potomkům to, co policie žádá. „Její otec je Džef z Daskonu a matkou je Orca z Pohraniční stráže," uvedl. Psi se vybírají podle dědičných schopností rodičů.

Petr Zifčák slouží od roku 1994. Dříve pracoval u pohraniční policie, později se stal psovodem. Když se pohraniční policie zrušila, přešel do Plané.