Soutěže, v níž se letos výrazně prosadili i zástupci Tachovska, se účastní vždy maximálně dva zástupci gymnázia, letos to bylo celkem 11 krajských škol a jedna škola soukromá.

První kolo soutěže se konalo formou testu, soutěžící měli na vypracování otázek celkem 120 minut. „Test obsahoval uzavřené otázky, které byly zaměřeny na oblast přírodních a společenských věd a všeobecný přehled. Závěrečného kvízu se pak zúčastnili tři nejúspěšnější řešitelé prvního kola,“ popsala mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Eva Mertová. Dodala, že soutěž je určena pro žáky čtyřletého gymnázia a vyššího stupně víceletého gymnázia. Za každé gymnázium na území Plzeňského kraje se mohou zúčastnit dva studenti.

„Jsem velmi rád, že každý rok ukáží naši studenti, jaký mají všeobecný rozhled a samozřejmě i soutěživého ducha. Zaslouží si velké poděkování nejen oni sami, ale také jejich pedagogové, kteří je vyučují a středoškolským životem provází. Věřím, že velká část z nich zůstane studovat na Západočeské univerzitě a následně především zůstane žít v našem kraji,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Úspěšní gymnazisté i letos získali šeky v hodnotě jeden až pět tisíc korun.

Nejúspěšnější soutěžící:

  • Jakub Turner, Gymnázium Jar. Vrchlického, Klatovy (5 000 Kč)
  • Veronika Čipryč, Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23 (4 000 Kč)
  • Šimon Mařík, Církevní gymnázium Plzeň (3 000 Kč)
  • Eliška Sieberova, Gymnázium Tachov (1 000 Kč)
  • Dan Hvízdal, Církevní gymnázium Plzeň (1 000 Kč)
  • Vojtěch Andrš, Gymnázium Stříbro (1 000 Kč)