Neutratili jste všechno před Vánocemi nebo jste dostali pod stromeček obálku s penězi? Je tu vaše chvíle. Obchody už zahájily až 80% výprodeje a zákazníci vyhladovělí dvoudenním nákupním půstem (obchody nad 200 metrů čtverečních musely o svátcích zavřít) je od včerejška berou útokem.

Ve šperkařství Pandora v Plaze se už po deváté ráno tvořila fronta, v níž tentokrát dominovaly ženy. Před Vánocemi obchůdek okupovali muži se zaškrtnutými šperky v pandořím katalogu, teď je vystřídaly jejich drahé polovičky. „Nabízejí až 50% slevy, to musím využít,“ uvedla jedna ze zákaznic.

Knihkupectví Dobrovský vyhlásilo na dnešní den 30% povánoční výprodej na veškeré zboží ve všech svých kamenných prodejnách. Internetový obchod s knihami Kosmas zase láká hlavně nové majitele knižních a zatím prázdných čteček na 20% slevu pro všechny e-knihy. Internetové obchody jsou ale samostatnou kapitolou, protože tam se obří výprodeje roztočily hned po Štědrém dnu. Před klasickými prodejnami tedy mají značný náskok. A zlevňují skoro všechno. Třeba alza.cz slibuje slevy až do 21. ledna a jen za pár včerejších ranních hodin hlásila stovky prodaných mobilních telefonů jedné značky zlevněných zhruba o 400 Kč.

Obchody berou zpět i nevhodné vánoční dárky. „Je možné je zdarma vrátit do 6. ledna. V prodejně dárek vyměníme za jiné zboží, vystavíme dárkovou kartu nebo vrátíme peníze,“ uvedla mluvčí řetězce Datart Iva Pavlousková s tím, že loni zákazníci nejčastěji vraceli mobilní telefony a malé kuchyňské spotřebiče, kdy často jen sáhli po jiné barvě výrobku.

Ředitel plzeňské a karlovarské pobočky České obchodní inspekce Jan Řezáč zákazníky varuje zejména před 'bombastickými' akcemi, které nemusí být výhodné. „Je to hlavně etický problém, kdy obchodník cenu astronomicky zvýší a pak sníží, ale ve skutečnosti o žádnou slevu nejde,“ poznamenal Řezáč. Doporučuje ceny sledovat delší dobu a nenechat se nalákat za každou cenu. „Líbil se mi komentář jednoho ze zákazníků někde v rozhlase, že kupuje zboží, když ho potřebuje, a ne, když mu to někdo chytře a příjemně doporučí,“ dodal Jan Řezáč.