V Městské knihovně Klatovy v poslední době počet registrovaných čtenářů stagnuje, podle poslední statistiky lehce stoupla návštěvnost i počet výpůjček. „Předpokládali jsme pokles u střední generace, kupodivu ale klesl spíše počet čtenářů ve věku mezi padesáti a šedesáti lety. Vyrovnává to ale nárůst počtu dětí. Celkově čtenářů je zhruba stejně jako loni, necelé čtyři tisíce, počet výrazně neklesá ani nestoupá,“ uvedla zastupující ředitelka klatovské knihovny Romana Kubíčková.

Víceméně stabilní je počet čtenářů i v knihovnách v Horažďovicích, Janovicích nad Úhlavou a Nýrsku. „V roce 2017 jsme měli oproti roku 2016 mírný nárůst, o třicet čtenářů, z toho deset až dvacet dětí do 15 let. Za rok 2018 máme čtenářů zatím 484 a lze předpokládat, že do konce roku se dostaneme na zhruba pět set. Kolem těch pěti set čtenářů už se držíme delší dobu,“ shrnula vedoucí nýrské knihovny Jarmila Poupová. „Registrovaných čtenářů máme kolem osmi set, pokud jde o návštěvy a výpůjčky, v roce 2017 jsme měli oproti předchozímu roku mírný nárůst,“ informovala vedoucí horažďovické knihovny Jana Truhlářová.

Obecně se knihovny snaží přilákat hlavně malé čtenáře, často pořádají akce už pro předškolní děti. „Na děti se zaměřujeme už jen třeba tím, jak se naše dětské oddělení mění vizuálně. Snažíme se, aby prostředí nebylo strohé, aby bylo spíše „pokojíčkovské“, kamarádské. Dětské oddělení pořádá spoustu akcí, například teď o podzimních prázdninách v pondělí a v úterý jsme měli výtvarnou dílnu s malířem Václavem Sikou plus výtvarné dílničky, které se jinak konají každé pondělí. Snažíme se děti nalákat třeba i různými soutěžemi. Hodně děláme akce i pro mateřské školy, takže chodí i maminky s malými dětmi, budoucí čtenáře podchytáváme už v mateřské školce. A puberťáci chodí na wifinu. Sednou si, povídají si, nepoflakují se někde venku, a k tomu si půjčí i nějakou tu knížku. Hodně čtenářů nám přitáhnou i sociální sítě. Dáváme tam třeba příspěvky o nových knihách, což funguje jako reklama, lidé si to mezi sebou sdílejí,“ přiblížila Kubíčková. V Nýrsku pořádají pro děti s rodiči pravidelná odpolední čtení s výtvarnou dílnou. „Čtení je tematicky zaměřeno. Nyní máme pohádkové postavy, takže předčítající se převleče do kostýmu, máme třeba čtení s trpaslíkem, s vílou, s ježibabou. Předčítající vždy přečte krátkou pohádku a potom si děti v tvořivé dílničce vyrábějí tematické výrobky k tomu, o čem si četly. Spolupracujeme i se základními školami. Žáci do knihovny pravidelně dvakrát do roka chodí na knihovnické lekce a čtenářské dílny a většinou se z každé třídy alespoň jeden čtenář přihlásí a do knihovny pak chodí. U starších dětí, náctiletých, je to většinou už o povinných četbách, ale třeba se pak do knihovny vrací opět v dospělosti,“ nastínila Poupová.

Cirk La Putyka.
Přijedou Cirk La Putyka i Vojta Dyk s Táňou Vilhelmovou

Akce pro děti se vyplácejí i v Janovicích. „Čtenářů nám spíše přibývá, hlavně jsou to děti, prvňáčci, kteří se zapíší, když pořádáme nějakou akci. Starší děti pak už chodit přestávají, ale zase další mladí se zapisují, takže se to vyrovnává,“ řekla Deníku vedoucí janovické knihovny Olga Kováříková.

V Horažďovicích pořádají akce i pro seniory. „Na akce zveme i širokou veřejnost, primárně se však zaměřujeme na děti a na seniory. Na financování využíváme různých dotací a grantů, s propagací nám hodně pomáhají webové stránky i facebook,“ upřesnila Truhlářová.