Více než 184 tisíc korun dluží čtenáři Knihovně města Plzně za nevrácené tituly a také za poplatky z prodlení a upomínky. A to jde jen o případy, které se už řeší už žalobou u soudu, protože čtenáři na předchozí upomínky měsíce nereagovali.

Knihovna už nebude od dubna vymáhat pohledávky přes advokátní kancelář, ale začne využívat magistrátního odboru příjmů z pohledávek a prodeje. Ten vymáhá pohledávky po splatnosti a jeho služeb musí začít postupně využívat jednotlivé příspěvkové organizace města. „Centralizací došlo k sjednocení procesu i snížení nákladů především z důvodu jednotného postupu vůči dlužníkovi s několika pohledávkami u více příspěvkových organizací," uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Systém upomínek o nevrácené knihy má knihovna propracován tak, že po čtyřech týdnech od nevrácení knihy požaduje po čtenáři pětikorunu, za další čtyři týdny stoupne částka na 30 Kč. Další upomínka přijde čtenáři po měsíci, stojí už 100 korun a pokud i přes to čtenář nekomunikuje a knihu nevrátí, dostane předžalobní upomínku. Věc může skončit až exekucí. „Hranice pro podání je tisíc korun, pokud je dluh nižší, nepřistupuje se k ní," potvrdila ředitelka Knihovny města Plzně Helena Šlesingerová.

Co možná nevíte Knihovna města Plzně má asi 
28 tisíc čtenářů a ročně jim půjčí ze svého více než půl milionového fondu asi 1,2 milionu knížek, časopisů nebo CD disků. Roční registrační poplatek čtenáře je 120 korun, děti, senioři a studenti platí 60 korun.

Potvrdila, že vloni se exekuce týkala sedmi případů nevrácení knih, v 55 případech bylo učiněno podání k soudu. „Celková částka za veškeré upomínky se vloni vyšplhala na 521 tisíc korun," dodala Šlesingerová.

Čtenáři vysvětlují nevrácení knih mnoha důvody. „Půjčila jsem si CD, když jsem ho měla vrátit, tak jsem ho prostě nemohla najít. Pořád jsem to odkládala, dostala jsem předžalobní zprávu. Ta mě donutila znovu hledat a CD jsem šla nakonec s omluvou vrátit," přiznala čtenářka Jarka. Šlesingerová zmiňuje i případy, kdy čtenář přizná, že knížku ztratil. Pak hradí knihovně její plnou cenu.

Roční čtenářský poplatek v knihovně činí 120 Kč, děti, senioři a studenti platí polovinu. Zpoplatněny navíc jsou jen rezervace knížek, stojí desetikorunu. „To považujeme za určitý nadstandard. Nejde si ale zarezervovat dopředu všechny novinky, musí se dostat i na ostatní čtenáře," dodala Šlesingerová.