Většina z těchto kulturních zařízení má poměrně velký problém s tím, že jejich promítací stroje nejsou přizpůsobeny digitalizaci.

„V prosinci jsme už ani nepromítali, protože nabídka filmů, které nejsou v digitální podobě, ale jsou na původních 35 milimetrových kopiích, je velice omezená. A kdybychom pustili v kině staré tituly, tak na ně nikdo nepřijde," řekla Deníku vedoucí odboru kultury v Boru Jitka Naušová.

„Vypadá to ale, že se blýská na lepší časy, protože zastupitelstvo Boru by chtělo zahrnout do svého rozpočtu nákup promítacího zařízení, které digitalizaci zvládne. Jde sice o tu levnější variantu, která nezvládne promítání ve 3D, ale i tak jsem ráda, protože budeme moci vybírat ze široké nabídky filmů. Doufám, že to klapne a příští rok už bude promítání lepší. Lidé totiž nechtějí, aby se kino zavřelo, ale je pochopitelné, že diváků ubývá, když momentálně nemáme co nabídnout," dodala Naušová.

Ve Stříbře jsou na tom už o poznání lépe.

„U nás návštěvníků kina nějak neubývá, pořád se to drží tak na stejné vlně. Když se nám podaří dostat nějaký dobrý film brzo, tak přijde třeba i sto návštěvníků. Jinak jich ale chodí kolem desítky, což je pro kino nepříjemné, ale zavřít ho úplně nechceme," uvedla k problému ředitelka Městského kulturního střediska ve Stříbře Martina Sihelská. „Nyní naše kino běží ve zkušebním provozu takzvaného Blueray. Pouštíme tedy všechny naše filmy přes počítač a přehrávač. Tím pádem nemáme problém s tím sehnat filmy, protože těch je pro toto zařízení dostatek. Technologie zatím také vypadá dobře a vyšla nás poměrně levně. Dali jsme za toto vybavení něco kolem sto padesáti tisíc korun," řekla Sihelská.

V plánském kině digitalizace, ani žádná jiná patřičná opatření bohužel neproběhla.

„Oproti minulým letům jsme samozřejmě úbytek návštěvníků našeho kina zaznamenali. Je to dáno tím, že digitalizací je ta nabídka opravdu hodně malá a my nemáme divákům nic moc co nabídnout. Vím, že je nyní vyhlášena architektonická soutěž na úpravu celého kina, které by mělo působit více multifunkčně. To, kdy se ale začne opravdu s rekonstrukcí, nevím. Zatím je to ve hvězdách," odpověděla na otázku zařízení kin ředitelka Městského kulturního střediska v Plané Milena Nová.

V Tachově je kinosál Mže, který je ze všech kin v okrese největší.

„I když je nabídka filmů v tom původním formátu docela omezená, tak jsme nějaký rapidní úbytek filmů nezaznamenali. Na filmy, které nabízíme, si návštěvníci vždycky cestu najdou," řekla Deníku správkyně areálu Mže Jaroslava Wanková.

„Samozřejmě by bylo skvělé, kdyby v našem kině digitalizace proběhla, ale zatím jsme v takové vyčkávací taktice. Ceny těchto zařízení jsou totiž zbytečně přemrštěné a my doufáme, že výhledově půjdou dolu. Potom samozřejmě budeme uvažovat o tom, že se digitalizace uskuteční," dodala Deníku Wanková.

Zástupci kulturních středisek se shodli, že hlavním kamenem úrazu, proč kina ještě nejsou digitalizována, jsou peníze. Podle nich je to ale také takový začarovaný kruh. Protože když nebudou mít divákům co nabídnout, tak ti do kina nepřijdou a logicky budou chybět kulturním střediskům peníze za vybrané vstupné. Nejvíce navštěvovanými filmy jsou v našem okrese v poslední době pohádky, které zajímají hlavně děti.

Lukáš Hilpert