Milovníkům historie se od úterý otevřely komentované prohlídky na památkách. Konat se však mohou pouze v omezeném počtu, ve skupině maximálně 9 osob a jednoho průvodce. Správci památek proto doporučují využít rezervační systémy a vstupenky nakoupit on-line, aby měli návštěvníci jistotu, že se na prohlídku v určitý čas dostanou.

Komentovanou prohlídku může nově navštívit také hromadná skupina, zájezd či školní kolektiv do 29 členů plus průvodce. Návštěvníci se musejí prokázat negativním testem, dokladem o očkování nebo potvrzením o prodělaném covidu.

Podle kastelána kláštera v Plasích Pavla Duchoně je vhodné, aby lidé využili nákup vstupenek přes webový portál. „Skupinky jsou opravdu malé, a tak bude pro návštěvníky vhodnější nákup předem. U skupin nad 10 návštěvníků je zapotřebí rezervace přes e-mail,“ popsal Duchoň.

V klášteře je momentálně v provozu největší okruh s jemnými úpravami. „Novinky jsme na letošní rok nechystali. Je tu mnoho práce, jsme obklopeni stavbami, budujeme novou pokladnu. Letos se tu natáčely už dva filmy, další v létě. Na úpravy tak není moc prostoru,“ vysvětlil.

Kastelán zámku Kozel Jan Polívka uvedl, že hromadné prohlídky vnitřních prostor budou možné pouze v módu 24 osob a jeden průvodce. „Zámecké místnosti jsou totiž menší,“ poznamenal.

Také na Kozel je možné si vstupenky koupit předem přes internet. Na zámku v Horšovském Týně zatím zprovoznili pouze výřez ze dvou okruhů a prostory kuchyně. „V běžném provozu děláme pět okruhů, a lidé si tak mohou prohlédnout na 72 místností. V současné době nejsme schopni otevřít všechno, protože v některých místnostech nelze dodržet dvoumetrové rozestupy. Zbytek tak otevřeme, až se bude dále rozvolňovat,“ reagoval na dotaz Deníku kastelán Jan Rosendorfský s tím, že třeba purkrabství zůstane zavřené. „Tam je dlouhá ochozová chodba a nedokážu si představit, jak bychom udělali rozestupy,“ dodal.

Zámek chystá pro letošní sezónu novinku, zrekonstruovaný vyhlídkový gloriet v zámeckém parku. „Oprava je téměř u konce, hotovo by mělo být do 14 dnů. Ještě se dodělává přístupová cesta,“ informoval Rosendorfský.

Podle něj má zámek momentálně největší potíže s nedostatkem průvodců. „Každoročně u nás prováděli studenti středních škol, kteří tu byli na praxích. Letos jsou v tomto období kvůli koronaviru praxe zrušené a školáci dohání to, co zameškali,“ sdělil kastelán. Prohlídky tak zajišťují zaměstnanci zámku nebo důchodkyně. „Od poloviny června pak nastoupí vysokoškoláci. Musíme teď těch 14 dní překlenout,“ uzavřel Rosendorfský.