• Připravili jsme pro vás Politickou inventuru Deníku. V těchto dvou týdnech denně vychází téma, jímž se radnice zabývala či zabývá. Oslovili jsme lídry dvanácti politických stran a hnutí, které v Plzni kandidují v říjnových komunálních volbách 
(10.-11. října). • Každý odpovídá na danou otázku vždy ANO/NE, svůj názor může následně vysvětlit či okomentovat.
• Schopný politik se pozná i podle toho, že dokáže jasně a stručně formulovat své myšlenky, a proto naši lídři dostali na svůj komentář pouze 140 znaků. V přehledu jsou seřazeni podle pořadového čísla, které strana pro tyto volby dostala.

Snad nikoho z Plzeňanů nenechaly několikametrové zlaté sochy představující Chrtici, Velblouda a Anděla z plzeňského znaku chladným. Lidé je buď rovnou odsoudili jako nepřijatelné, nebo se chrliče naopak velmi líbily. Odborníci je vesměs chválí. Císlerovy kašny zabodovaly dokonce v prestižní soutěži, získaly čestné uznání v přehlídce Grand Prix architektů v kategorii Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo.

Zlatou Chrtici, Velblouda a Anděla přihlásil architekt Císler do městské soutěže v roce 2004 a o několik měsíců později s nimi vyhrál. Zastupitelstvem města prošly až napodruhé, a to v roce 2007. Císler musel sochy poněkud zmenšit. Pro stavbu nakonec zvedla ruku celá ODS kromě tehdejšího primátora Pavla Rödla, souhlasili křesťanští demokraté, Pravá volba pro Plzeň a Plzeňská aliance. Nepodpořili je sociální demokraté a KSČM.

Zlaté kašny, z nichž voda prýští do nádob z černé žuly, začaly na náměstí chrlit vodu v červenci 2010. Povrch chrličů je opatřen vrstvou z 23-24karátového zlata ve formě plátků. Voda se v nich vrátila na náměstí Republiky po téměř 130 letech.

Císlerovy chrliče nestály na náměstí Republiky ani týden, a už je ´zdobily´ první vyryté kosočtverce a další vulgarity.

Nevoli vůči kašnám využila ČSSD, která před minulými komunálními volbami slíbila, že vyvolá ke kašnám referendum. Jenže pak uzavřela velkou koalici s ODS a její slib přestal být brán vážně.

Plzeňané si vodu ve městě vždycky užívali. „Kašny na náměstí byly už v 19. století oblíbeným místem k potkávání se, kromě té protipožární hrály i důležitou sociální roli," potvrdil historik David Růžička. Dodal, že lidé z regionu se kvůli tomu Plzeňanům smáli a přezdívali jim ´kašničkáři´. Zatímco za socialismu kašny, fontány a pítka příliš ´neletěly´, dnes jsou jich v Plzni desítky.

Kdyby se našel kupec pro plzeňské kašny, souhlasili byste s jejich odstěhováním z náměstí?

Kdyby se našel kupec pro plzeňské kašny, souhlasili byste s jejich odstěhováním z náměstí?

Kdyby se našel kupec pro plzeňské kašny, souhlasili byste s jejich odstěhováním z náměstí?

Kdyby se našel kupec pro plzeňské kašny, souhlasili byste s jejich odstěhováním z náměstí?

V Plzni na velkou radnici dále kandiduje těchto pět stran, mají ale buď neúplné kandidátky, nebo se v průzkumu veřejného mínění pohybují až na zadních pozicích:
• Strana svobodných občanů (lídr Jan Zavadil)• Volební strana Republika (Martin Ščepka)• Sdružení DSZ a NK (Zdeněk Kylián)• Strana práv občanů (Jan Kůrka)• DSSS – Za Plzeň bez hazardu a nepřizpůsobivých (Jiří Štěpánek)