"Zrekonstruovalo se celé první nadzemní podlaží a část druhého nadzemního podlaží jihozápadního křídla. Opravovali jsme také fasádu a prostor před křídlem. Zde byla obnovená zahrada s parkovými úpravami včetně nového mobiliáře. Sanovala se i část odvodňovacího systému," řekl Filip Hrubý, statutární zástupce neziskové organizace, která areál v současné době spravuje.

Jihozápadní křídlo je návštěvníkům přístupné po třech letech. Za tu dobu vzniklo v objektu také lapidárium barokních soch. "Barokních soch je tu prozatím sedm. V konventu byla dále obnovena kapitulní síň, ve které se kompletně zrestaurovaly malby na stropech i okolních zdích," vysvětlil Hrubý s tím, že pro návštěvníky klášter nově vytvořil elektronického průvodce, který je provede celým konventem.

"Pro jeho použití potřebuje člověk chytrý telefon nebo tablet s wifi připojením a s aplikací na snímání QR kódu. Ten najde návštěvník na všech infopointech. Jeho pomocí se mu zobrazí stránka s informacemi o daném místě," uvedl dále.

Klášter, který byl ve 13. století založen na vyvýšeném místě nad řekou Radbuzou, je v majetku obce. Ta zajišťuje velké opravy, jako jsou opravy střech, krovů, fresek a projektovou přípravu na opravy. "Z evropských dotací získala obec na opravu jihozápadní části konventu 52 milionů korun. Celkové náklady rekonstrukce činily 61,5 milionů," dodal Hrubý.

Otevírací doba národní kulturní památky je od úterý do neděle. Komentované prohlídky kláštera probíhají každou neděli ve 14 a v 16 hodin nebo na základě telefonických objednávek.