Zpřístupnění a renovace celého systému zahrnuly i další části systému. Celá akce byla financována Evropskou unií z programu Ziel 3 a stála sedm milionů korun.

Důl Mauritius neboli Zadní Hengst vznikl v roce 1544 a jeho fungování trvalo celých tři sta let. Tato hornická památka patří k nejzachovalejším středověkým dolům v regionu. Díky tomu má předpoklad dostat se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Naše město dostalo štolu v původním, syrovém stavu. Už tehdy u nás vznikala představa o jejím zpřístupnění," informoval už v minulosti starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

Původně bylo v plánu mít důl otevřen celoročně. Vypadá to ale, že to nakonec nepřipadá v úvahu, a to kvůli netopýrům. „V dole se nachází jedno z největších zimovišť netopýrů v Karlovarském kraji. Kvůli tomuto jedinečnému úkazu bude Mauritius veřejnosti přístupný pouze od jara přibližně do konce října," doplnil Jan Albrecht z Hornického minimuzea ve Hřebečné.

Podzemní prostory bývalého dolu Mauritius jsou tak biotopem několika druhů netopýrů, především netopýra velkého a netopýra černého.

V projektu na otevření dolu se počítá se dvěma variantami návštěvnických tras. Podle první by cesta vedla až do obrovského dómu s jezerem. Ten je tak vysoký a rozlehlý, že by se do něj vešel i rozměrnější dům. Odtud by se pak turisté vraceli po stejné cestě nazpět. Druhá varianta počítá s výstupem na povrch za dómem v dolní části osady Hřebečná.

„Důl se veřejnosti zpřístupní 8. května a kdo může, ať si vezme hornickou uniformu," dodal Albrecht.