Nechci rodit na silnici. Pod tímto sloganem se skrývá nově vzniklá občanská iniciativa, která rozjíždí boj za dostupnou zdravotní péči v kraji a také za zachování ohroženého gynekolo-gicko-porodnického oddělení Rokycanské nemocnice.

Za jejím vznikem stojí starosta Rokycan Vladimír Šmolík, starosta Stodu Jiří Vlk a starosta Tachova Ladislav Macák.

Na zrušení gynekologicko-porodnického oddělení Rokycanské nemocnice trvají zdravotní pojišťovny, které své stanovisko potvrdily koncem ledna na jednání se zástupci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Podle zástupců pojišťoven by rodičky z Rokycanska převzaly porodnice v Plzni a Hořovicích.

Zastánci porodnice se ale nevzdávají. „Stavíme se jednoznačně za zachování porodnického oddělení v Rokycanech. Jeho zrušení by znamenalo, že ročně by až pět set rodiček muselo dojíždět rodit minimálně o 20 kilometrů dá. Nechceme, aby ženy rodily na silnici. Navíc uzavření jednoho oddělení může vést nenápadně a postupně k uzavření celé nemocnice. Příkladem toho je nemocnice v Plané," vysvětluje starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Stodský starosta Jiří Vlk upozorňuje na to, že Plzeňský kraj je jediný v naší zemi, který ve dvou okresech nemá nemocnici. „A přesto se zdravotní pojišťovny i ministr zdravotnictví Leoš Heger snaží uzavírat další oddělení a omezovat další péči v regionu! O další existenci Stodské nemocnice se intenzivně jednalo na začátku tohoto roku a naštěstí se podařilo ji zachránit. I to je důvod, proč mi osud té rokycanské není lhostejný," říká Vlk.

Okresem, který o nemocnici už přišel, je Tachovsko. „Řadí se mezi unikáty, neboť nemá nemocnici okresního formátu vůbec žádnou. Naše rodičky už tudíž na silnicích rodí. To je důvodem, proč jsem se připojil k iniciativě, neboť vím, že to, co se jednou uzavře, už se nikdy neotevře," doplňuje starosta Tachova Ladislav Macák.

Porodnice v Rokycanech je vyhledávaným zařízením, vybaveným moderními přístroji. Nabízí rodinný přístup, klidné prostředí a má kvalifikovaný personál. V roce 2011 zde přišlo na svět 428 dětí. Lidé, kteří s iniciativou souhlasí, mají podepisovat petiční archy, které jsou k dostání v nemocnicích i na městských úřadech. „Ve stodské nemocnici je arch od středy k dostání na recepci," dodává mluvčí tohoto zařízení Jiří Kokoška.