„Už se vrátili skřivani, čejky, konipasi, špačci, viděl jsem i holuby hřivnáče," vyjmenovává Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. Že se ptáci už vracejí, není podle něj rozhodně dané tím, že by letos byla zima mírnější, resp. téměř žádná. Ptáci se stejně jako ostatní zvířata řídí délkou dne, která už se začala prodlužovat. „Vrátili se i čápi, kteří zimovali ve Španělsku a v jižní Evropě. Hlavní vlna nás ještě čeká, čápi, kteří letí z Afriky, už jsou na cestě," doplnil Makoň.

Na mláďata si ale ještě musíme počkat, třebaže už se objevila kosata v Plzni, mláďata puštíka a kalouse. Jenže ve všech třech případech byla ptáčata vysezena v místech, kde je stálé umělé osvětlení.

Také na Rokycansku už pozorují návrat opeřenců a probouzení přírody. „Ráno zpěv kosů, odpoledne svatební lety poštolek či hrdliček a v podvečer návrat dalších ptačích druhů ze zimovišť na hnízdiště," popisuje aktuální dění Pavel Moulis, předseda rokycanské pobočky Českého svazu ochránců přírody. Zároveň vyzývá k větší opatrnosti, zejména řidiče, kteří se budou stále častěji setkávat se zvěří přebíhající silnice. „Nebezpečí může přinést i střet se zajícem, bažantem, ježkem či žábou. Ty se také v brzké době začnou přesouvat k vodním plochám kvůli rozmnožování," upozorňuje Moulis.

A jak je to s předpovědí počasí? Po několika slunečných a jarních dnech přišla znovu studená fronta. „Teploty klesnou na 5-7 stupňů Celsia, v noci pod nulu," potvrdil plzeňský meteorolog Ivo Bohmann. Přijdou i přeháňky, na mnoha místech sněhové. Přírodě už ale takovéhle výkyvy nevadí. „I kdyby přišly plískanice, ptáci je zvládají," doplnil Karel Makoň.