Program oslav vzniku republiky najdete ZDE.

Na neděli a pondělí 27. a 28. října jsou připraveny pro návštěvníky tradiční prohlídky desítek pamětihodností a zajímavých míst, akce pro rodiny s dětmi nebo obnovená premiéra inscenace Divadla Semafor Kdyby tisíc klarinetů. Oslavy vyvrcholí 28. října na náměstí Republiky, kde před ohňostrojem na hudbu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka zazpívá státní hymnu operní pěvkyně Eva Urbanová.

Plzeň slaví říjnový státní svátek otevřenými dveřmi do zajímavých míst a se symbolickým 28korunovým vstupným už posedmé. Od začátku je patronem oslav Jiří Suchý, letos bude se Semaforem hrát a zpívat v Pekle. Bohužel, vstupenky na jeho představení jsou už vyprodané.

První den oslav se zájemcům otevře Luftova zahrada, Památník obětem zla v Hruškově meditační zahradě a poprvé pozve k exkurzím čistírny odpadních vod také plzeňská vodárna. Pro výletníky připravil plzeňský Klub českých turistů akci s názvem 28 kilometrů na rozhlednu Chlum. Každý z účastníků si může vybrat trasu 13, 11 nebo čtyři kilometry dlouhou, dohromady dávají 28 kilometrů.

V podnělí 28. října si bude možné prohlédnout plzeňskou radnici, Měšťanskou besedu, Velkou synagogu i právě zrekonstruovanou Starou synagogu nebo Loosovy interiéry.

Do některých míst si zájemci musí zajistit časové vstupenky, které organizátoři začnou vydávat v pondělí 21. října na daných místech, jen pro návštěvu Loosových interiérů a čistírny odpadních vod je bude vydávat informační centrum na náměstí Republiky. „Návštěvu dalších míst jakou např. muzeí, zoo, nebo jízdy historickou tramvají není třeba rezervovat," uvedla koordinátorka oslav Hana Reitspiesová.

Kulturní program a slovenské trhy nabídne lidem scéna U Branky. Zdarma bude v pondělí na jednu hodinu otevřena horní ledová plocha zimního stadionu, dopoledne budou za 28 korun na hodinu přístupné bazény na Lochotíně a na Slovanech.

Průvod světel a ohňostroj

Na nám. T. G. Masaryka začne 28. října v 17.30 hodin vzpomínkové setkání. Poté se lidé s lampiony vydají průvodem Klatovskou třídou přes Smetanovy sady na náměstí Republiky.

Oslavy zakončí ohňostroj na hudbu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Předtím zazpívá českou hymnu přední česká opěrní pěvkyně Eva Urbanová.