„Můj bývalý druh Ladislav N. nám vyhrožuje smrtí a chce nám zapálit dům nad hlavou!" Tímto oznámením uvedla letos v květnu do chodu policejní mašinerii žena (50) z Hartmanicka. Protože ona i její matka trvaly na tom, že muž k nim domů opakovaně vniká bez povolení a že z něj mají strach, doputoval případ tento čtvrtek až ke klatovskému soudu. Jenže tam ženy úplně otočily, a tak soudci nezbylo nic jiného než trestní stíhání Ladislava N. zastavit. Celé trestní řízení tak bylo úplně zbytečné a jen ještě více ulehčilo již beztak prázdné státní kase. Nikomu za to ale žádný postih nehrozí, ženy mají ze zákona na podobný krok právo.

Ženy otočily

Ladislav N. podle obžaloby od léta 2012 do dubna 2013 opakovaně vnikal neuzamčenými dveřmi do domu obou žen a setrvával tam, i když ho vyzývaly k odchodu a říkaly mu, že si nepřejí, aby k nim domů chodil. To ale nebylo vše. „Od 1. do 11. května 2013 vyhrožoval nejméně v deseti případech bývalé přítelkyni a její matce usmrcením a také zapálením domu takovým způsobem, že v nich vzbudil důvodnou obavu, že pohrůžku uskuteční," uvedl na začátku soudního líčení státní zástupce.

Ladislav N., jehož jméno nelze uvést kvůli „náhubkovému" zákonu, nejprve přiznal, že vše opravdu udělal. „Byl jsem pod vlivem alkoholu, byla to ode mne blbost," prohlásil před soudem, ale vzápětí odkázal na svoji výpověď na policii, kde naopak vše popřel a dokonce řekl, že obě ženy lžou.

Vyjádření Ladislava N., kterému hrozily až dva roky vězení, ale nakonec nehrálo žádnou roli, neboť obě ženy vzaly před soudem zpět svůj souhlas s jeho trestním stíháním. Vysvětlily to tím, že Ladislav N. a mladší z žen jsou zase „jako dvě hrdličky" a nechtějí mu proto ublížit. Soudci Janu Kasalovi tak nezbylo nic jiného než zastavit trestní stíhání Ladislava N.

Zastavit stíhání jde i u znásilnění

Podobné případy, kdy vezmou poškození zpět souhlas s trestním stíháním pachatele, nejsou ani na Klatovsku úplně ojedinělé. I když náklady na celé trestní řízení (které se nakonec ukáže jako úplně zbytečné) nejsou právě zanedbatelné, nehradí je poškození, kteří nechali jednat orgány činné v trestním řízení a pak vše vzali zpět, ale jde to z kapes daňových poplatníků. „Po poškozených nikdo nemůže chtít žádnou náhradu, neboť oni pouze využili svého práva daného trestním řádem," vysvětlil soudce Kasal.

„Zastavit, nebo předtím ještě odložit trestní stíhání v případě nedání souhlasu poškozeného je možné v případě trestných činů vyjmenovaných v trestním řádu a pokud je poškozený ve vztahu k pachateli osobou blízkou. To znamená především příbuzní v pokolení přímém, sourozenci, druh, ale i jiná nepříbuzná osoba, pokud by újmu pachatele pociťovala jako újmu vlastní, například sestřenice nebo blízký přítel," uvedla okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Zastavení trestního stíhání je možné v případě poměrně velkého množství trestných činů, namátkou lze jmenovat těžké ublížení na zdraví, vydírání, sexuální nátlak, zpronevěru či dokonce znásilnění. Možné to naopak není, pokud například byla činem způsobena smrt nebo je obětí osoba mladší 15 let.