Významně také snižuje množství hluku směrem k Francouzské třídě a Slovanské aleji a poskytuje mnohem příjemnější zázemí pro zaměstnance. “Podařilo se vybudovat areál, který snese ta nejpřísnější evropská měřítka. Pevně věřím, že stavba potěší každého zaměstnance dopravních podniků, od managementu přes řidiče až po údržbáře. Protože jestli chceme Plzeňanům poskytovat kvalitní službu, musíme pro ni mít kvalitní zaměstnance,” řekl při slavnostním otevření primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Rekonstrukce tramvajové vozovny probíhala za plného provozu, protože se jedná o jedinou tramvajovou vozovnu v Plzni. “To bylo na tom asi to nejtěžší. Nejprve se muselo vystavět provizorní zázemí pro údržbu tramvají a část ploch vyčlenit jejich odstávce. Pak teprve mohlo dojít k postupnému bourání budov a výstavbě nových hal,” popisuje postup prací vedoucí přípravy a rozvoje investic PMDP Pavol Ondovčák, který projekt vedl jako manažer stavby.

Stavba musela čelit mnoha komplikacím, které se ale podařilo vyřešit. Ať už to byl covid, zdražování a nedostupnost materiálů, válka na Ukrajině nebo personální problémy. “Byly tady například i horší geologické podmínky, než se předpokládalo v projektu. V západní části jsme narazili na zásypy původních stavebních jam navážkou a jinde zase na kombinaci jílu a písku. Objevili jsme i kaverny, což jsou prázdné dutiny v podzemí, které vytváří odtékající voda kolem kanalizací. Jsou ve velkých hloubkách a nelze je při normálních detekcích zjistit,” vysvětlil Ondovčák.

 Trolejbusem kolem Roudné na Lochotín a Košutku
Trolejbusem kolem Roudné na Lochotín a Košutku. Linka 33 se dočká elektrifikace

Průjezdné haly nové vozovny mají délku 124 metrů a je v nich možné odstavit až 52 vozů o délce 33 metrů a 7 vozů o délce 17 metrů. Moderní podúrovňový soustruh umožňuje obrábění ojetých kol tramvají a pro mytí tramvají využívá automatická myčka dešťovou vodu. Celá vozovna je navržena v konceptu modrozelené infrastruktury, který je založen na principu odpovědného nakládání s dešťovou vodou. Stavba má zelenou střechu o ploše 13,5 tisíce metrů čtverečních, která jímá dešťovou vodu pro myčku a závlahu svislých ozeleněných částí budovy.

“Už od začátku bylo jasné, když se dopravní podnik rozhodl tenhle projekt zrealizovat, že to směřuje k moderní stavbě, která bude ozdobou města v mnoha směrech. Ale konkrétně střechy měly původně být holé. Tehdy se mi ale podařilo přesvědčit představenstvo společnosti, aby doplnili projekt o zelenou střechu. A celé hospodaření s dešťovou vodou se oproti původnímu projektu ještě výrazně zefektivnilo. Mám obrovskou radost. Ten projekt se povedl,” zavzpomínal Michal Vozobule, tehdejší náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

"Jednalo se o jednu z největších výzev, které jsme za posledních několik desítek let čelili. Nemohu jinak než poděkovat všem, kteří se na rekonstrukci podíleli, včetně našich zaměstnanců, kteří ve velmi obtížných podmínkách výstavby zajistili bezvadný provoz MHD," řekl Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP.

Součástí úprav veřejného prostoru v Plzni by mohlo být nahrazení betonového vejce před Novým divadlem jinou skulpturou
Doprava, byty i bezpečnost. Plzeň představila své plány pro nejbližší budoucnost

Tramvajová vozovna na Slovanech, která sloužila Plzeňanům od roku 1943, byla už delší dobu v nevyhovujícím, často havarijním stavu. Nedostatečná byla i její kapacita, chybělo technické vybavení pro údržbu vozů a neúměrná byla také hluková zátěž vzhledem k okolí. Rekonstrukce vozovny byla zahájena 13. října 2020, trvala 29 měsíců a podílelo se na ní 950 osob. Projekt na její rekonstrukci získal první místo v prestižní soutěži Global Light Rail Awards v kategorii Nejlepší stavby nad 50 milionů eur. Stavba v Plzni na Slovanech vyšla na 1,8 miliard korun, z toho více než třetinu pokryla evropská dotace.