Jak NPBL uvedl, již v roce 2021 vypracoval zemský stavební úřad Pasov pro bavorské státní ministerstvo životního prostředí a ochrany spotřebitele (koncepci renovace, modernizace a rozšíření Waldschmidthausu na Velkém Roklanu. První výběrová řízení uskutečněná v roce 2022 však ukázala, že náklady překročí stanovený rámec tři miliony euro. Nešlo by tak již o „malý stavební projekt“, který byl schválený. Výběrová řízení proto musela být zrušena a rekonstrukce odložena.

Na podzim 2023 ale ministerstvo rozhodlo, že se stavební projekt musí do limitu tři miliony euro vejít, a tak pověřil stavební úřad v Pasově, aby ve spolupráci s vybranými architekty hledal cesty, jak uspořit náklady. Cestu se podařilo najít.

Dance Cup Klatovy 2024.
Dance Cup Klatovy přivítal stovky tanečníků, kteří roztancovali kulturní dům

Co se týče původních plánů na úpravu staré budovy s kuchyní, zvětšeným pokojem pro hosty a čtyřmi pokoji pro hosty s celkem dvanácti lůžky, se v podstatě nic nezměnilo. Zmenšeny ale byly rozměry plánované přístavby. Byt nájemce a pokoje byly předělány, budou mít menší půdorys. Musela ale být vynechána místnost dříve plánovaná pro horskou službu.

Jak dále konstatuje NPBL, dříve plánovanou energetickou koncepci přístavby, která bude postavena z prefabrikovaných dřevěných dílů, lze zachovat. Střešní a stěnové prvky jsou z vnější strany pokryty fotovoltaickými panely, takže si budova část energie potřebné pro provoz sama vyrobí.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Pokud bude nová stavební dokumentace v pořádku a bude brzy uděleno stavební povolení, je plánováno zahájení stavebních prací na konec letošního léta. Vše má odstartovat demolicí stávající přístavby.