Její premiéra s Dianou Tonikovou v roli Burkeho a Milanem Šteindlerem jako vdovou Outěchovou se uskuteční v sobotu 2. 7. od 21 hodin. Hlavní program festivalu nabídne v průběhu července divákům kromě premiéry dalších deset představení této inscenace a také čtyři reprízy Romea a Julie v nastudování Spolku Kašpar. Tečkou za festivalem bude 25. 7. večer Slam Poetry All Stars.

Titulní roli v letošní novince, komedii Ladislava Smočka „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“, svěřil režisér Šimon Dominik ženě – herečce Dianě Tonikové. „Byli bychom rádi, aby to byla taková uvolněná letní komedie, aby si k nám diváci přišli rozpohybovat bránici,“ uvedla Diana Toniková. Návštěvníci Divadelního léta Dianu Tonikovou dobře znají z inscenací Tři mušketýři 2013), Lhář (2014), Nos (2015), Don Quijote (2016) a Akvabely (2017). Do role vdovy Outěchové obsadil režisér naopak muže – herce, režiséra a scenáristu Milana Šteindlera. Legenda divadla Sklep si na Divadelním létě zahraje poprvé.

Lvi mají v plzeňské ZOO nový výběh. Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající výběh. Při modernizaci byl na 8 metrů rozšířen vodní příkop a doplněny nové části např. separační klec pro lvy, Rajská zahrada či Berberský stan.
Podívejte se: Lvi se v Plzni prochází po novém výběhu. Přibudou i lvíčata

Nejčastěji obsazovaným hercem v patnáctileté historii Divadelního léta je člen činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla Michal Štěrba, který nebude chybět ani letos. Čeká ho role Václava a Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho bude už jedenáctou původní inscenací Divadelního léta, ve které účinkuje. „Na Divadelní léto mně v roce 2008 přivedl režisér Vilém Dubnička, takže by se dalo říct, že patřím skoro k zakládajícím členům festivalu. Hraní venku mě baví, a navíc každý rok se sejde skvělá parta,“ řekl Michal Štěrba.

V dalších rolích se představí jeho kolegové z činohry Divadla J. K. Tyla, kteří rovněž nejsou na Divadelním létě nováčky - Klára Kuchinková jako Svatava a Marek Mikulášek jako Tichý. Roli Tichého bude Marek Mikulášek alternovat s Kryštofem Dvořáčkem, hercem Městského divadla Kladno.

Ve druhé polovině července se na Divadelní léto vrátí od 20. do 23. 7. Shakespearův milostný příběh Romeo a Julie v režii Jakuba Špalka. Inscenace pražského Spolku Kašpar měla premiéru vloni na scéně U Zvonu. V rolích mladých milenců se vrátí Tereza Slámová a Daniel Pivoda Ondráček a otce Julie bude opět hrát charismatický Jan Zadražil. Další postavy představují Eva Elsnerová, Miloslav Tichý, Štěpán Coufal, František Kreuzmann a Kristián Stolařík. Dobovou atmosféru rozproudí živá hudba kapely Krless.

Ameriky na náplavce.
FOTO: Americké koráby silnic se představily veřejnosti v Plzni, podívejte se

Vstupenky na letošní 15. ročník Divadelního léta se prodávají prostřednictvím sítě GoOut a budou k dostání také před každým představením od 19.30 v pokladně u vchodu do areálu na náměstí Míru. „Chování diváků se v době po covidu změnilo. Diváci omezili nákup vstupenek v předprodeji, což nás bohužel udržuje v napětí až do poslední chvíle. Věříme ale, že se po premiéře prodeje rychle zvednou, diváci přijdou a užijí si spolu s námi vynikající herecké výkony i letní divadelní pohodu pod širým nebem,“ pozvala diváky ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.