Mezi dobrovolnými hasiči v regionu to vře. Důvodem je zpronevěra ekonomkou Krajského sdružení hasičů (KSH). Podle informací Deníku má jít minimálně o osm set tisíc korun.

Nepříjemnou záležitostí se zabývali představitelé sborů při shromážděních prakticky ve všech okresech. Nechyběly emoce, záchranáři, kteří se koníčku věnují ve svém volném čase, nezastírají obrovské zklamání. „Jsem jeden z těch, kdo na ekonomku sdružení podal trestní oznámení. Ve stejných intencích jsme jednomyslně přijali usnesení při valné hromadě sboru,“ zdůraznil Karel Ferschmann za SDH Němčovice z rokycanského okresu. S kolegy vyzval výkonný výbor kraje včetně členů kontrolního orgánu k rezignaci, neboť nečinností a liknavostí nebyli schopni zabránit rozkradení peněz, které byly určeny pro dobrovolné sbory v kraji a na krajské soutěže dětí, dorostu i dospělých.

Němčovičtí dále požadují, aby členové výkonného výboru chybějící peníze uhradili především z vlastních prostředků, teprve pak se obraceli pro další výpomoc na jednotlivé okresy.

Šéf krajského sdružení Jan Majer už svoji rezignaci nabídl při zasedání představitelů SDH Plzně-severu. Na náš dotaz se v úterý odmítl vyjádřit.

Případem se už zabývá policie. „Přijali jsme podnět od okresního státního zastupitelství. Obratem jsme zahájili trestní řízení pro přečin zpronevěry, v současné chvíli případ dále prověřujeme,“ konstatovala policejní mluvčí Markéta Fialová. Komentovat situaci nechtěla ani ekonomka KSH, již co nevidět čeká výslech.

Aby sdružení hasičů nemuselo peníze vracet zpět kraji, obrátilo se na krajské zastupitelstvo s žádostí o prodloužení termínů dotací. Zastupitelé jejich žádosti v pondělí vyhověli. „Je to problém. Ukázalo se podezření ze zneužití dotačních prostředků a já se hodně přimlouvám, abychom této žádosti vyhověli. Hasiči potřebují čas, aby se věc dořešila,“ apeloval na zastupitele hejtman Josef Bernard. Náměstek pro oblast regionálního rozvoje Ivo Grüner k tomu dodal: „Jde o pochybení jednoho člověka v rámci krajského, ne okresních sdružení. Zapříčinilo, že peníze jsou teď mimo vliv sdružení, a já doufám, že se postaráme o to, aby neležely na účtech krajského sdružení, ale doputovaly do okresů,“ řekl.

Plzeňský kraj a SH ČMS – Krajské sdružení hasičů Plzeňského kraje v roce 2016 podepsaly memorandum o partnerství. Hasičům zaručuje každoroční podporu z hejtmanství, o dotace žádá Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje.

Sdružení si letos stejně jako vloni rozdělila 3,5 milionu korun. Kraj je hasičům poskytl v osmi balíčcích pro osm organizací – 750 tisíc korun pro krajské sdružení, 158 700 korun pro plzeňské městské a další statisíce pro šest okresních organizací, přičemž objem peněz vždy záležel na počtu sborů a jejich členů.