Otava byla vždy řekou, kde se zlato těžilo. Však se jí také ne nadarmo říká „zlatonosná". Dnes už však v řece tolik zlata jako dříve není. „Udává se, že zlatonosnost Otavy je v průměru 0,2 gramu na metr krychlový materiálu, takže je zde zlata opravdu málo, ale najít se dá. Metr krychlový materiálu váží asi dvě a půl tuny. Takže si každý udělá představu, kolik materiálu by musel přeházet aby našel jeden gram. Nejčastěji se zde dají najít zlatinky velké kolem jednoho milimetru, ale na Otavě se výjimečně podaří najít zlatinky v průměru až do jednoho centimetru. Ale to jsou již unikátní úlovky," informoval Aleš Červený z muzea v Horažďovicích. Ten také vysvětlil, odkud se vzal název celé akce. „Dávní rýžovníci začínali pracovat kolem Velikonoc a na svátek sv. Jiří již měli první výsledky," řekl.

Hledat zlato si může zkusit každý. Stačí k tomu gumové holínky, lopata a rýžovací pánev. Za chladných dní se hodí zateplené gumové rukavice. „Na naší akci lidem vše půjčíme, ukážeme jim, jak správně rýžovat, a pak už je na nich a na trošce toho štěstí, zda si najdou své zlato. Na zbohatnutí to není, lidé to dělají kvůli zábavě a také kvůli napětí, zda se právě jim podaří zlato najít. Kdyby to někdo chtěl zkusit sám, musí mít na paměti, že nesmí poškozovat břehy řeky. Jinak je to, myslím, velmi čistá zábava, co se z řeky lopatou vyndá, to se do řeky zase vrátí," dodal Červený.

Zlato lákalo lidi odpradávna. Touhu po bohatství ze žlutého kovu a námahu spojenou s jeho získáváním dobře popsal například Jack London. „Právě v jeho románech je jasně popsáno, jak těžké to v dobách zlaté horečky prospektoři měli," řekl Červený.

V Horažďovicích si své umění v hledání zlata vyzkoušelo několik desítek lidí. „Nemám to spočítané, ale je to vždy kolem padesáti lidí," doplnil Červený.
Ten, na koho se usmálo štěstí, si zlatinku mohl nechat přilepit na kartičku a nechat si ji na památku. Jedním ze šťastlivců byl devatenáctiletý Radek z Horažďovic. „Zkusil jsem to poprvé v životě, přišel jsem se strýcem a zlato jsem našel celkem rychle. Myslím, že mi to trvalo necelých pět minut. Pokračovat ve hledání nebudu, mám svůj kousek a to mi stačí," řekl Deníku šťastný rýžovník.