„Nejčastěji hasiči vyjížděli odstraňovat ze silnic, chodníků a kolejí popadané stromy a polámané větve. Na mnoha místech se tak na čas zastavil provoz,“ informovala krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Popadané stromy poškodily na Klatovsku přes deset aut. Po jednom v Sušici, Malé Vísce a ve Světlé, tři v Klatovech. V Kašperských Horách poničil strom dokonce pětici aut najednou.

„Vichřice kromě stromů polámala ploty, zporážela sloupy a přetrhala kabely vedení, jak elektrického, tak telefonního, i lampy veřejného osvětlení – např. v Klatovech,“ uvedla Jakoubková.

Vítr na mnoha místech po kraji poškodil střechy budov. Na Klatovsku to bylo v Malé Vísce, v Podmoklech a především v Sušici, kde extrémní vítr doslova odnesl střechu z budovy, kterou má pro svoje tři výjezdové skupiny pronajatou Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje. „Zdravotníky čekala evakuace poté, co získali dočasný azyl v areálu hasičského záchranného sboru v Sušici. Tam zůstanou v řádu několika týdnů, než se jejich sídlo podaří opravit,“ uvedl Vítězslav Sladký ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

I když škody na majetku jsou vysoké, pozitivní je, že na Klatovsku nebyl během orkánu žádný člověk vážně zraněn či dokonce usmrcen. „Neměli jsme ani zvýšené množství výjezdů. Ty, co jsme ale měli, výrazně komplikovalo počasí, zejména popadané stromy. Další komplikací byl výpadek elektrického proudu, který postihl naše výjezdové základny v Železné Rudě a na Modravě. Naštěstí nám vypomohli hasiči, kteří nám poskytli agregáty a zajistili nám tak proud,“ uvedl krajský mluvčí zdravotnické záchranné služby Martin Brejcha.

Výpadky proudu ale zdaleka netrápily jen zdravotníky, postihly řadu obyvatel Klatovska. V neděli ráno byli energetici nuceni v celém kraji vyhlásit kalamitní stav. „Během dopoledne se část poruch podařilo opravit. Po jedenácté hodině ale nárazy větru zesílily a počet poruch opět vzrostl. Jenom na Klatovsku jsme kolem poledne evidovali cca 10 tisíc domácností bez elektřiny. K večeru s poklesem intenzity větru se situace začala zlepšovat a před půlnocí jsme na Klatovsku evidovali necelé dvě stovky odběratelů bez elektřiny,“ informovala mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová. Dodala, že v pondělí dopoledne počet poruch na Klatovsku mírně stoupl i v souvislosti s opravnými pracemi (např. kvůli opravě výrazně nahnutého stožáru na Špičáckém sedle byla dopoledne odpojena Železná Ruda), ale pohyboval se opět okolo dvou set. „Situaci s opravami v některých místech znesnadňoval pomáčený terén, kvůli kterému byla obtížná manipulace s těžkou technikou. Příčinou poruch byl v drtivé většině pád ulomených větví či stromů do vedení, přetrhané vedení nebo poškození stožárů,“ uzavřela Jirovcová.