„Přijeli jsme na nákup vánočních dárků, protože ne všechno jde vybrat na internetu. Člověk si to musí prohlídnout a koupit to pravé. Čekala jsem, že tady bude narváno, když jsem viděla parkoviště, ale v samotných obchodech to celkem jde. Opatření s počítáním lidí má i něco do sebe. Nemačkají se tady stovky lidí a jsou i volnější kabinky na zkoušení,“ řekla Zuzana Jelínková z Plzně, která vyrazila hned tento víkend, protože se obává, že otevření dlouho nevydrží.

Méně lidí v obchodech si pochvalují i prodavačky. „Je to fajn v tom, že nevidíme před sebou nekonečnou frontu. Ale zase je nám líto těch, kteří v mrazu stojí frontu venku, je to takové pro a proti. Ale všichni doufáme, že se bude i nadále rozvolňovat a opatření brzy opadnou,“ uvedla prodavačka klatovského obchodu s oblečením.

Mnoho lidí se vydalo na nákupy do plzeňských nákupních center. Dle front byl největší zájem především o oblečení, dále o obuv, hračky, výzdobu, ale zákazníci vyčkávali i před zlatnictvími nebo u salónů.

Ilustrační foto.
Učitelé se mohou objednávat na test

Všude se musela dodržovat opatření a počítat příchozí, většinou u vstupů stály prodavačky a vydávaly tašky či jiné věci s čísly, kterými byl dán počet, který do obchodu může vejít. Jinde zaznamenávaly příchozí na tablet. Během dopoledních hodin se ale netvořily příliš dlouhé fronty.

Někteří berou nákupy jako tradici. „Jezdíme na nákupy na Vánoce do Plzně každý rok. Je tady větší výběr a hlavně většinou nakoupíme vše v jednom obchodním domě, nemusíme lítat všude možně. Letos jsme se trochu obávali, že o to přijdeme, že obchody neotevřou. Určitě jako vždy zakončíme cestu na náměstí u vánočního stromu,“ sdělila Klatovanka Nikola Potužáková.

Prodavačky se však ve většině shodují, že největší nápor teprve přijde. „Teď se lidé ještě bojí, je to první víkend, ale jakmile už to bude déle, tak zase začnou courat a bude to jako každý rok. Některé odrazuje i to, že se nemůžou v centrech najíst, tak nejspíš vyrazí až po obědě,“ řekla jedna z prodavaček v obchodním centru na Rokycanské v Plzni.