Dagmar Gajdošová, Štěpánka Krejčová, Jiří Vacek a Václav Daňhel obdrželi včera za své statečné činy bronzovou pamětní medaili a šek v hodnotě 10 tisíc korun.Ceny předala čtveřici náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová na základě došlých nominací, které mohli obyvatelé Plzeňského kraje posílat v průběhu ledna až do 10. února na krajský úřad poštou nebo elektronicky. Předány měly být už koncem března, kvůli koronavirovým opatřením se však slavnostní ceremoniál uskutečnil až v září.

ZACHRÁNILI ŽIVOTY

„Při fotbalovém utkání v Maršových Chodech náhle zkolaboval muž. Do příjezdu záchranky a vrtulníku jsem mu prováděla masáž srdce a resuscitaci. V tu dobu jsem prvním rokem studovala obor zdravotnický záchranář. Muži bych ale pomohla, i kdybych tuto školu nestudovala. Každý, kdo může, by měl v takovýchto případech pomoci,“ řekla oceněná Gajdošová.

Cenu za záchranu života 2019 převzali i Štěpánka Krejčová a Jiří Vacek, kteří po kolapsu starosty Rozvadova Pavla Pajera ihned zahájili masáž srdce a v té pokračovali až do příjezdu záchranky a příletu vrtulníku.

Oceněn byl také učitel odborného výcviku Václav Daňhel, který pomohl své žačce 3. ročníku oboru vzdělání mechanik-opravář motorových vozidel poté, co se jí udělalo nevolno.

„Říkala, že se jí udělalo špatně. Zeptal jsem se, jestli se nechce něčeho napít. To odmítla a najednou ztratila vědomí a upadla,“ řekl Daňhel. „Před dopadem jsem ji stihl zachytit. Položil jsem dívku na zem a vyňal jazyk, který jí při pádu zapadl,“ dodal Daňhel.

„Je vždy velmi příjemné se setkat s někým, kdo někomu nezištně pomohl, především když jde o lidský život. Jsem velmi ráda, že mám příležitost vám osobně poděkovat,“ uvedla náměstkyně Krejsová.