Krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková potvrdila, že nejvážnější situace z celého kraje byla právě na Klatovsku. „Z důvodu velkého množství srážek došlo k zvednutí hladiny Křemelné a Vydry a následně i Otavy. Otava a Křemelná dosáhla třetího stupně povodňové aktivity v úseku Rejštejn-Horažďovice. Krajské operační středisko HZS Plzeňského kraje informovalo povodňovou komisi ORP Klatovy, Sušice i Horažďovice, v noci pak všechny komise zasedaly. Operátoři po celou noc bedlivě sledovali vývoj stavu vodních toků a řídili činnost jednotek. S vysokým nasazením se podíleli na zvládnutí celé závažné situace a zaslouží si obrovské uznání," uvedla Jakoubková.

Hasiči ve spolupráci s policií varovali před hrozícími záplavami organizátory dětských táborů. Ohroženy děti byly v táborech Střelské Hoštice, Rabí, Radešov a Velké Hydčice. V Radešově bylo v dětském táboře ubytováno 150 dětí. „Vedoucí odvedli děti ze stanů do jídelny, kde také všichni nocovali. V případě vylití řeky z koryta byli v pohotovosti hasiči z Rejštejna a Sušice, kteří by děti pomocí člunů přepravili do rejštejnského kulturního domu, kde bylo připraveno náhradní ubytování," informovala jakoubková a doplnila, že provozovatelé kempů podél řeky Otavy byli též informování o hrozícím nebezpečí. V kempu Antýgl u Srní proběhla spontánní evakuace, hasiči pouze na místě asistovali. „Také v kempu u Horažďovic, Týnci u Malého Brodu, Radešově a Muchomůrce byli všichni připraveni v případě povodně okamžitě opustit kemp. I přes to, že hasiči i policisté včas informovali odpovědné osoby kempu Annín, v osadě na ostrově zůstali uvězněni lidé. Hasiči ze Sušice a Dlouhé vsi pomocí lanové techniky evakuovali 28 dospělých, 9 dětí a 2 psy. Kvůli rozbouřené vodě nešlo osoby přepravit pomocí člunů," konstatovala mluvčí hasičů.

Hasiči evakuovali přes 100 osob a dalších zhruba 1000 lidí bylo na evakuaci připraveno. Před vodou zachraňovali i domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Kromě již zmiňované evakuace osob z kempu Annín hasiči zachraňovali pět osob v Křížovicích u Plánice, kde laguna obklopila karavan a lidé se nemohli dostat ven. „Do Kocourova se bez nadsázky valila voda ze všech stran.  Obec totiž leží na úpatí kopců a ze všech stékala voda do potoka. V mžiku se zvýšila hladina potoka a voda zaplavila obec. Jedno vozidlo voda sebrala ze dvora. Auto se zastavilo až po cca 100 metrech o stromy. Ve voze se naštěstí nikdo nenacházel," popsala události Jakoubková.

V Mochtíně si blesková povodeň nepřímo vyžádala oběť. Ve chvíli, kdy hasiči odčerpávali vodu z domu, se starší ženě udělalo nevolno a upadla do bezvědomí. „Hasiči poskytovali 85leté ženě první pomoc, v resuscitaci pokračovala ihned po příjezdu naše posádka, ale bohužel neúspěšně. Podobný případ jsme měli v Třebýcině, kde zkolaboval 70letý muž, jenž tam jel údajně zkontrolovat nějakou nemovitost. Muž byl resuscitován a převezen ve vážném stavu do Klatovské nemocnice," řekla Deníku krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková. Potvrdila, že sanitky se v noci dostaly na všechna místa, kam byli lékaři voláni, byť to někdy bylo komplikovanější. „Pokud bychom museli zasahovat například v nějaké odříznuté obci, řešili bychom to pravděpodobně pomocí letecké záchranné službyu," dodala Ptáčková.

Voda napáchala škody na domech i komunikacích. Ze silnic hasiči odstraňovali nejen popadané stromy, ale i sesunutou půdu, naplavené kameny a štěrk. V obci Úloh u Běšin voda strhla dva mostky vedoucí směrem na Nemilkov. V Jindřichovicích hasiči odstraňovali předměty z výpusti rybníka. Hráz přetekla a zaplavila silnici. I tam byla úplně uzavřena komunikace.

V obci Mlázovy hasiči pomocí plachty a pytlů s pískem zpevnili podemletou hráz rybníka, která hrozila protržením. Místní jednotka na místě bude dohlížet do odvolání.

„Na stanice se dostavily posily z řad příslušníků. V případě potřeby bude povolán na Klatovsko odřad ze stanic Domažlice, Nepomuk, Přeštice, popřípadě i z dalších stanic," dodala Jakoubková.

Nyní už by měla být situace všude pod kontrolou, odstraňování následků ale potrvá minimálně několik dnů.

Fotoreportáž z povodní si přečtete v sobotním Klatovském deníku