Už první dějství se neslo ve znamení dobývání hostující svatyně, naneštěstí pro plzeňské příznivce se do trháku dostali Portugalci.

Ještě před tím sledovala Doosan Arena převahu borců v červenomodrých dresech. V první vážnější příležitosti se ocitl Hora, ale hostující bek nebezpečí včas uhasil. O chvíli později se z pravé řítil na gólmana Ricarda Rajtoral, jenže hostující gólman vytasil reflexivní zásah.

Neujal se ani přímý kop kapitána Horvátha a vítěz portugalského poháru se stále více dostával pod tlak Vrbovy družiny. Jenže se opět potvrdilo okřídlené rčení „nedáš, dostaneš."

Do rozhozené defenzivy Plzně naběhl Cissé a po jeho pasu se jako blesk z čistého nebe prosadil Eduardo.

Proti Viktorii stáli v úvodní půli všichni svatí. Darida nacentroval od rohového praporku a Procházka orazítkoval jen břevno Ricardovy branky, Viktorii dělily od branky jen centimetry.

Po půl hodině a centru Rajtorala se do vzduchu pověsil mladík Hora, ale na balon nedosáhl. Kýžené vyrovnání nevydoloval ani zblízka Hanousek a tak červenomodří odcházeli do kabin s jednobrankovým mankem.

To, co se nepodařilo pětačtyřicet minut, zvládli Vrbovi svěřenci hned po obrátce. Darida rozehrál rohový kop a hlavička Horvátha z ostrého úhlu zapadla kuriózně do portugalské klece.

Festival domácích šancí pokračoval nadále. Na útočný výlet se vydal Procházka, ale jeho pas nenašel adresáta. V 54. minutě ještě Coimbra s vypětím všech sil odolala dalšímu obléhání Plzeňanů, za několik okamžiků ale Limberského nabídku poslal za záda Ricarda uzdravený štírek Ďuriš.

Horváth s Ďurišem rozhodli zápas. Fotbalisté, nad jejichž startem visel otazník, pozvedli prapor Západočechů v těžké situaci. Slovenský střelec mohl skórovat i po hodině utkání, na brankové čáře však pohotově zasáhl hostující bek.

Académia ještě zahrozila v 70. minutě, Kozáčik ale proti ráně z dálky v pohodě zasáhl. Naopak poslední hřebíček do rakve soupeře zatloukl znovu hlavou Rajtoral deset minut před závěrečným hvizdem.

Plzeň slaví zasloužený triumf, portugalské mužstvo předčila ve všech směrech, v závěrečných minutách se stadionem nesly mexické vlny.

FC Viktoria Plzeň – A. Académica de Coimbra 3:1
Poločas: 0:1. Branky: 47. Horváth, 58. Ďuriš, 80. Rajtoral - 19. Eduardo. Rozhodčí: Kaasik – Mutli, Vinogradov (všichni Estonsko). ŽK: 49. Horváth, 88. Kozáčik – 49. Cissé, 78. Edinho, 82. Ugochukwu. Diváci: 10 845.

Viktoria Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Rajtoral (90. Malakyan), Hanousek, Hora (60. Zeman) – Ďuriš (75. Fillo). Trenér: Vrba.

A. Académica de Coimbra: Ricardo – Galo, Halliche (46. China), R. Ferreira, Nivaldo – Makelele (73. Edinho), F. Ferreira, Keita (63. Ugochukwu), Marinho – Cissé, Eduardo. Trenér: Silva.