Jednu z nejsledovanějších kauz v regionu otevřel v pondělí ráno Krajský soud v Plzni. Na lavici obžalovaných stanul bývalý policista Miloš Babyka, který se zodpovídá z vraždy. „Hlavní líčení je nařízeno dohromady na čtyři dny," uvedl předseda senátu Jan Špeta.

Šestatřicetiletý muž podle obžaloby loni v srpnu ubodal svou manželku a poté se týden skrýval v lese u Zábělé u Plzně.

Babyku přivezli k soudu zakuklenci a doprovodili jej i do jednací síně, kde jej hlídají. Muž si celou dobu zakrýval tvář novinami. Poté, co jej soudce vyzval, aby noviny sundal, zakrývá si tvář dlaněmi.

Babyka se rozhodl, že bude vypovídat. "Nevím, odkud začít. Stalo se to, že jsem měl pocit, že se můj život dostal na slepou kolej. Rozhodl jsem se ho ukončit," začal vypovídat muž. Připravil si prý lektvar z jedovatého tisu a šel ho vypít na schodiště domu, kde s manželkou bydleli. "Chtěl jsem, aby mě tam našla mrtvého," řekl Babyka. V té době měl kvůli tomu, že svou ženu zbil, zákaz se k ní přiblížit.

V osudný den přišel do domu a byl schovaný v mezipatře pod bytem. "Vyšla z bytu, šla do schránky a vrátila se. Podruhé šla ke schodům a viděla mě. Lekl jsem se a ona začala křičet. Já k ní přiskočil a přetlačovali jsme se. Byl tam náš známý a snažil se nás rozdělit. Chtěl jsem, aby šel pryč a on neposlouchal. Na důraz svých slov jsem vytáhl z tašky nůž a hrozil jsem mu, ať odejde. Pak jsem zjistil, že manželka krvácí," popsal soudu bývalý policista. V té chvíli si prý vůbec neuvědomil, že by manželku bodl nebo že by jí vytrhl vlasy, jak je uvedeno ve spisu.

Babyka před soudem přiznal, že své ženě byl nevěrný a ona se to dozvěděla. "Hrozila mi ztráta rodiny, dcery," řekl muž.

Před soudem také poznamenal, že se s manželkou hádali, protože ona popíjela. Na to však rodina poškozené přímo v jednací síni reagovala nesouhlasným povzdychem. Rodina, která k soudu přijela z Ukrajiny, žádá po Babykovi odškodné dohromady téměř milion korun.

Asi po hodině skončil Babykův výslech a soud předvolal znalce z oboru zdravotnictví. Podle nich nemohly bodné rány vzniknout nějakým lehkým pohybem, ale aktivní a velkou sílou. "Žena zemřela na vnitřní vykrvácení," řekla znalkyně. Vyloučila též, že poranění by mohla vzniknout tak, že by cizinka na nůž několikrát padla.

Zaútočil na ženu, pak se skrýval v lese

K tragédii došlo 28. srpna asi hodinu před polednem v jednom z panelových domů v Sokolovské ulici na Lochotíně. Babyka si podle spisu na svou manželku, která pocházela z Ukrajiny, počkal před bytem, a to i přesto, že v té době měl soudně zakázáno se ke své manželce přibližovat. Na ženu zaútočil na schodišti, kde na ni vytáhl lovecký nůž. Poté ji nejméně pětkrát bodl do krku, hrudníku a břicha. Drobnou ženu odvezli záchranáři v kritickém stavu do nemocnice. Matka osmileté dcery svým zraněním asi po dvou hodinách podlehla.

Muž se poté dal na útěk. Zamířil do lesa u Zábělé u Plzně, kde se týden skrýval v podchodu pod železniční tratí na Prahu. Kriminalisté jej zadrželi, když se do svého úkrytu vracel na kole. Babyka měl u sebe nůž a během zatýkání se bránil. Poté na něj soud uvalil vazbu.

Dvanáct až dvacet let vězení

Hlavní líčení, které dnes začalo, se pro velký zájem veřejnosti koná v největší jednací síni, která na krajském soudu je. Když vše půjde podle plánu, jednadvacátého května by soudci mohli vynést rozsudek. „Máme předvolané čtyři znalce a dva svědky," uvedl Špeta. Babykův spis má zhruba tisíc stran.

O Babykovi média informovala i letos v lednu. Ve vazbě se totiž pokusil o sebevraždu. Spolykal prášky a do nemocnice byl převezen v bezvědomí.
Bývalému příslušníkovi cizinecké policie hrozí dvanáct až dvacet let vězení. O případ se podle informací Deníku zajímá i novinář Josef Klíma.