Jeden z lékařů psychotropní látku koupil nejméně patnáctkrát, vždy po gramu, druhý minimálně v pěti případech po půl gramu látky. Co s drogou dělali, jasné není, zřejmě ji ale měli pro svou potřebu, byli tedy koncoví odběratelé. Dealerka už byla potrestána rokem vězení s podmíněným odkladem na 32 měsíců, potvrdil dnes ČTK Okresní soud Plzeň-jih.

Co bude s lékaři, tedy odběrateli drogy, jasné není. Jeden z nich podle dobře informovaného zdroje ČTK působil v době nákupu pervitinu v Psychiatrické nemocnici Dobřany. Vedení nemocnice ČTK potvrdilo, že ho policie seznámila s touto skutečností, neodpovědělo ale na otázku, zda lékař v zařízení zůstává či nikoliv. „V současné době nejsme oprávněni se k tomuto jakkoli vyjadřovat," uvedl Vladislav Žižka, ředitel Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. Podle zdroje ČTK v době vyšetřování dostal lékař zákaz předepisovat pacientům léky.

Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka dnes ČTK řekl, že komora těžko s takovými případy něco udělá. Pokud jí policie nepředá podnět, sama se ke jménům lékařů nedostane. Podle současného zákona může reagovat jen na stížnosti, které k ní dojdou, tedy například od pacientů. „Druhá věc je, že nemáme podle zákona moc možností s tím cokoliv udělat," uvedl Sojka. Komora by proto podle něj chtěla navrhnout změnu zákona tak, aby měla právo jakéhosi předběžného opatření. Na jeho základě by mohla preventivně postavit lékaře, u něhož je podezření na alkohol, drogy atd., mimo službu. Zejména by to platilo ve vztahu k lékařům se soukromou praxí. U zaměstnaných lékařů platí podle Sojky zákoník práce, měl by tam zasáhnout zaměstnavatel, tedy zdravotnické zařízení.

Nezaměstnanou ženu, která prodávala drogy, samosoudkyně už 12. května uznala vinnou z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Podle rozsudku žena pervitin prodala v obci Přeštice a Dobřany čtyřem lidem včetně dvou lékařů. Gram vždy za 1000 korun. Trestní příkaz je od 27. června pravomocný.