Fentanyl
Má důležitou roli v anesteziologii a v léčbě bolesti. Podává se někdy před operací jako analgetikum a jako součást anestézie. Jako jedno z nejsilnějších analgetik je používán například při některých typech nádorů. Bývá zneužíván jako droga. Má podobné účinky jako heroin, může být ovšem až tisíckrát účinnější.

Pro sedmadvacetiletou ženu byla jedna dávka drogy téměř smrtelná. Mladá žena si loni v květnu ještě se třemi kamarády píchla do žíly fentanyl, látku, kterou používají anesteziologové při operacích. Sloučenina začala okamžitě účinkovat. Mladá žena, která byla ještě opilá, upadla do bezvědomí a začala se dusit svými vlastními zvratky. Jen díky tomu, že se rychle dostala do péče lékařů, nezemřela.

Následky jsou ale fatální. U ženy se totiž objevily známky demence. V dubnu jí bylo osmadvacet, mentálně je však na úrovni osmi až desetiletého dítěte a není schopná samostatně fungovat.

Příběh s opravdu smutným koncem

Když kriminalisté zjišťovali, jak se látka v partě plzeňských bezdomovců objevila, dostali se k Plzeňance Kateřině Hoffmannové, narkomance, která se mezi lidmi bez domova pohybovala. Ta totiž loňského 8. května fentanyl mezi bezdomovce utábořené pod fakultní nemocnicí v Samaritské ulici na Borech přinesla a pak jej nabídla. Když dva muži a jedna žena projevili o drogu zájem, Hoffmannová si jednu dávku připravila i sama pro sebe. Pak si ji všichni píchli. Fatální následky však měla jen pro jednu z nich.

Kateřina Hoffmannová, která se dnes léčí v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, se kvůli fentanylu ocitla před Krajským soudem v Plzni. Za distribuci drog jí původně hrozilo až dvanáct let vězení. Zdejší soudci však na doporučení znalce z oboru psychiatrie zvolili jiný trest. Ústavní ochrannou psychiatrickou léčbu. Žena zároveň dostala čtyřletou podmínku, která se v případě porušení přemění na tři roky vězení. Pojišťovně navíc musí zaplatit více než čtvrtmilionovou škodu.

Věděla, co dělá

„Obžalovaná sice nevypovídala, ale bylo prokázáno, že se trestný čin stal," uvedl předseda senátu Přemysl Špicar. Hlavním důkazem bylo svědectví dvou mladých mužů, kteří potvrdili, že fentanyl jim dala právě Hoffmannová. Soudci také pracovali s posudky psychiatra a psycholožky. Podle psychiatra obžalovaná trpí psychickou poruchou, která se u ní rozvinula dlouhodobým užíváním narkotik. I přesto však žena věděla, co dělá. „Ovládací a rozpoznávací schopnosti byly u ženy o více než polovinu snížené, ovšem nikoli vymizelé," podotkl Špicar.

S trestem obě strany souhlasily přímo v jednací síni. Rozsudek je tedy pravomocný.