Jeho posledním rozhodnutím by tak mohl být verdikt o dalším osudu plzeňských práv. Ministr totiž stále neurčil, zda škola může přijímat nové studenty. „Rozhodnutí určitě padne příští týden, vyjádření pravděpodobně sdělí ještě ministr Dobeš,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Melichar.

Ve vzduchu však stále visí pochybnosti ohledně ministrova předchozího rozhodnutí prodloužit fakultě akreditace do roku 2016. Pokud by soud toto rozhodnutí na základě podaných trestních oznámení zrušil, ocitli by se studenti ve velmi složité situaci. Její řešení se včera na jednání senátního školského výboru snažili najít zástupci ZČU, akreditační komise a pražské právnické fakulty. Východiskem by podle zúčastněných bylo vytvoření nového ústavu při ZČU. Ten by podle předsedkyně akreditační komise Vladimíry Dvořákové dostal akreditaci jen na nezbytně dlouhou dobu.

To by alespoň dočasně vyřešilo i další problém, který by se zánikem právnické fakulty univerzitě vznikl. „Vyučující z právnické fakulty zajišťují výuku i na jiných fakultách, kde je právo povinným předmětem,“ přibližuje situaci mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Variantou také je, že by plzeňskou fakultu převzala Karlova univerzita. Nejkomplikovanější by byl přechod studentů na práva do Prahy, Brna a Olomouce.