Polodivocí koně se od středy prohání v přírodní rezervaci Janovský mokřad u obce Úherce na severním Plzeňsku. Jejich hlavním úkolem je spásat plochu o velikosti jedenáct hektarů. Ke třem mladým hřebcům plemene exmoorský pony přibudou v budoucnu ještě dva pratuři (původní druh krávy, pozn. red.).

Vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu v Plzni Martin Plíhal řekl, že koně nejen zvelebí přírodní lokalitu, ale kraj díky nim také uspoří peníze za sečení trávy.

„Exmoorský pony preferuje třtinu křovištní, tedy rostlinu, kterou jiné druhy zvířat nemají rády. Tito koně třtinu tedy s chutí spásají a dokáží ji z této lokality i vytlačit,“ sdělil Jan Kroupar z odboru životního prostředí s tím, že exmoorský pony je nenáročné plemeno, které nepotřebuje vnitřní ustájení. „Je schopné ve středoevropských podmínkách přežívat samo venku a nakrmit se na tom mále, co si dokáže najít. Navíc nemusí být pravidelně odčervován a je tak fyziologicky schopný sám přežít i cizopasníky,“ přiblížil Kroupar. Dodal, že pratuři, kteří ke koním přibudou, by měli spásat maliník, který v rezervaci stejně jako třtina převládá.

Devatenáct příslušníků integrovaného záchranného systému i jednoho odvážného občana ocenilo město Plzeň za záchranu života.
Skalpovaný muž i novorozenec ze záchodu. Žijí díky oceněným hrdinům

„Po spasení by se v lokalitě mohly objevit květnaté louky a možná se sem přirozeným transferem dostanou zvláště chráněné druhy rost-lin. To však zatím nedokážeme s jistotou říci,“ líčil Kroupar.

Rybník i pole

Odborníci jsou proto zvědaví, jak zvířata pasením dokáží lokalitu proměnit. Janovský mokřad totiž během minulých let prošel z hlediska botaniky dramatickými změna-mi. Nejprve se na jeho místě nacházel obrovský rybník a poté zemědělská půda.

Krajský úřad tedy požádal o spolupráci Západočeskou univerzitu, jejíž studenti budou zkoumat, jak bude lokalita na změny reagovat.

Domácí hospicové péče. Ilustrační foto
Hospic Domov zřejmě nekončí. Na Plzeňsku se přidají také Křídla andělů

Mokřad se nachází v blízkosti dálnice D5, ruch by podle Plíhala zvířatům vadit neměl. „Jednáme ale s Ředitelstvím silnic a dálnic, že bychom zde postavili protihlukovou stěnu,“ poznamenal Plíhal.

Polodivoké koně zapůjčila společnost Česká krajina, která se zaměřuje mj. na obnovu přirozených procesů v rezervacích. Zvířata bude denně kontrolovat soukromý zemědělec z Úherců.