U plzeňské borské věznice, největ-ší věznice v Česku, vyroste do léta příštího roku nová výrobní hala pro zaměstnávání trestanců. Podle mluvčí Vězeňské služby (VS) Petry Kučerové půjde o unikátní stavbu.

„Halu, která by měla být hotová do konce června 2021, staví německá firma MEA Metal Applications s.r.o. na pozemcích státu, tedy vězeňské služby,“ uvedla Kučerová. Práci při dokončování kovových roštů dostanou v továrně až tři stovky vězňů.

„Momentálně je u nás zaměstnaných přes 500 vězňů, tedy zhruba polovina odsouzených schopných práce. Pro firmu MEA vykonává dnes práci 220 trestanců ve vnitřních prostorách věznice, v nové výrobní hale by jich mělo pracovat až 300 v tří-směnném provozu,“ řekl ředitel věznice Petr Vlk s tím, že zájem o práci je ze strany vězňů značný. Za odvedenou činnost budou vězni dostávat odměnu za práci ve výši zhruba sedm a půl tisíce korun. Podle Miroslava Zábranského, náměstka generálního ředitele pro logistiku VS, naučí zaměstnání vězně pracovní morálce a přispěje k jejich resocializaci.

Ilustrační foto.
Koronavirus uzavřel další školy

Do práce se budou dostávat tunelem. „Přímo z věznice povede k nové výrobní hale koridor, kudy budou vězni docházet do práce,“ vysvětlil dále Vlk. Nová továrna tak podle něj přispěje jak k růstu zaměstnanosti odsouzených, tak ke zvýšení bezpečnosti věznice.

„Hala bude odpovídat standardům pro zaměstnávání vězňů ve střeženém objektu. Jeho součástí bude betonová zeď a v celém objektu nebudou žádná okna, pouze světlíky. Práce ve vnitřním prostoru věznice nás momentálně zatěžuje obrovským množstvím kamionů a civilních osob, které sem dovážejí materiál. Výstavbou nové haly se tak značně omezí pohyb lidí v areálu, čímž se sníží možnost průniku zakázaných předmětů,“ dodal Vlk.

Společnost MEA, která v Plzni vyrábí kovové rošty, začala vězně využívat už v roce 2000. Trestanci z „hotelu Hvězda“, jak se plzeňské borské věznici přezdívá, jsou dále zaměstnaní ve firmě vyrábějící součástky pro letecký průmysl Workpress Aviation, se kterou věznice dlouhodobě spolupracuje. Vězni pracují na výrobě speciálních nanomasek, které jsou konstruovány tak, aby případný kondenzát odcházel z masky a nedržel se uvnitř. Měly by být mnohem účinnější než masky třídy FFP3. Trestanci dále pracují také pro Pekařství Malinová.