V areálu bychom mnoho stánků s šumavskou tématikou, ale také s výrobky, které vytvořily šikovné ruce lidí ze Šumavy či Pošumaví. Návštěvníci se měli možnost podívat i na dravce, kteří v této oblasti žijí. Lidé měli možnost se pobavit i seznámit s mnohými zajímavostmi po celý den. „My vždy v polovině července pořádáme Den Národního parku Šumava. Jde o akci, kterou bychom chtěli přiblížit ochranu přírody na území Šumavy a nejen na našem, ale i u sousedů v Národním parku Bavorský les. My zde ukazujeme, o čem příroda je, o čem je ochrana a chtěli bychom vytvořit přátelskou atmosféru. Ne vždy se nám daří vysvětlit naše kroky, i když jsou někdy těžko vysvětlitelné stručně. Je proto potřeba vytvořit nějaký prostor, abychom si to mohli neformálně říct, jako když se zde sejdeme,“ řekl ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Koupaliště Lázně v Klatovech.
Na koupalištích na Klatovsku zaplatíte za den dvacku i stovku. Všude se i najíte

Jako tradičně byl pokřtěn společný kalendář z fotografií NP Šumava i NP Bavorský les, kdy ředitel přiznává, že není jednoduché se dohodnout, které fotografie tam budou. Výjimečně byl ale pokřtěn ještě i druhý kalendář. Příští rok oslaví totiž 60 let Chráněná krajinná oblast Šumava, proto byl vytvořen kalendář i k tomuto výročí. „Chráněná krajinná oblast je trochu zastíněna Národním parkem Šumava. CHKO je větší, ochrana přírody tam trvá mnohem déle a je svým způsobem náročnější. CHKO je perla stejné kvality jako park, ale trochu upozaděná, tak bychom ji chtěli pozvednout,“ uvedl Hubený, který v příštím roce, jak bylo na pódiu poznamenáno, oslaví příští rok stejné jubileum jako CHKO.

Kromě křtu kalendářů byly zasazeny také dvě lípy. Jedna na počest ředitele Bavorského národního parku Franze Leibla a druhá ke 30. výročí založení NPŠ. „Franz Leibl půjde příští rok do důchodu a tak jsme mu chtěli udělat radost, aby zde na české straně po něm něco zůstalo, tak si spolu vysadíme lípy,“ vysvětlil ředitel NPŠ.