Nepopsatelná radost se záhy mísila s obrovským strachem. Ještě na porodním sále se totiž manželé dozvěděli, že lékaři mají u jejich holčičky podezření na Downův syndrom. Obavy se naplnily. „Zpráva nás úplně položila. Ale rychle jsme se zmobilizovali a rozhodli se, že Madlence dáme maximum, abychom ji dovedli co nejdále,“ shodli se Sailerovi z Rokycan.

Někteří lidé, včetně odborníků, je ovšem od takového předsevzetí zrazovali. Například na genetickém vyšetření, jež jejich dcera absolvovala, si od lékařů vyslechli drsná slova. „Řekli nám, ať Madlenku umístíme raději do ústavu, jinak se rozvedeme. Nad touhle variantou jsme ani minutu nepřemýšleli. Doktorům jsme to nakonec odpustili,“ vyprávěl otec Milan.

O vrozené chromozomální anomálii manželé zjišťovali co nejvíce informací. Načítali knížky, ptali se lidí s podobným osudem. „Zjistili jsme, že se dá s takovou diagnózou žít docela normálně,“ doplnila matka Adriana.

Protože jsou oba vášniví sportovci, odmalička vedli Madlenku k pohybu. Už ve třech letech stála poprvé na lyžích. O rok později začala s tenisem, následně s atletikou. Milan jako bývalý tělocvikář po čase rozpoznal, že dcera má talent.

Před pár lety se dozvěděli o Českém hnutí speciálních olympiád, jež dává možnost poměřovat síly hendikepovaných, a pustili se do intenzivních tréninků.

Jak aktuálně vypadá týdenní rodinný program? „V pondělí má Madlenka společně s dalšími holčičkami z SK Sokol Špičák suchou přípravu v tělocvičně. Ve středu a čtvrtek zase tenis. V pátek jdeme do sportovního klubu Spirála, který funguje pod pedagogickou fakultou. A víkendy trávíme na horách se skvělou trenérkou Kačkou,“ vyjmenovala Adriana. Na odpočinek rodina příliš nemyslí. „Někdy nás napadne, jestli nejsme blázni, ale věříme, že to má smysl,“ dodal manžel.

Množství času a energie, jež věnují své dceři, se zúročuje. Dvanáctiletá dívka například na letošní zimní olympiádě v Horní Malé Úpě získala dvě zlaté medaile ve slalomu a obřím slalomu. Od loňska je členkou SK Sokol Špičák a trénuje se zdravými dětmi. Díky úspěchům nabyla Madlenka sebedůvěru a získala kamarády (ať už mezi zdravými nebo hendikepovanými). „Když jsou nějaké závody, spolužáci Madlenku sledují a drží jí palce. Ve třídě je úžasná atmosféra,“ ocenila Adriana. Doplnila, že Madlenka v září přestoupila do praktické základní školy v Rokycanech.

Jaký mají Sailerovi společný sen? „Reprezentovat Českou republiku na světové zimní olympiádě v lyžování, která se uskuteční za tři roky,“ je si jistý Milan. K tomu pak přidat ještě účast na letních hrách. Vedle sportovních ambicí však mají ještě jedno velké přání: „Chceme, aby se zařadila do společnosti. Sportem jí otevíráme obzory, aby v budoucnu mohla fungovat samostatně,“ uzavřela matka.

Downův syndrom- vrozená vada, při níž má člověk v genetické výbavě o jeden 21. chromozom navíc
- je přítomna mentální retardace, vada je spojena s typickým vzhledem: nižší a mohutnější postava, krátký krk, mírně zešikmené oči, plochý a kulatý obličej a další
- častěji se u nich objevují zdravotní komplikace
- Downův syndrom nelze vyléčit, ale jeho následky i mentální úroveň lze cílenou péčí pozitivně ovlivnit