„Začal podobně jako jiné dny začátkem září. Ráno jsem odvezl dcerku do školy, pak jsem se trochu hýbal. Bohužel, koleno pořád zlobí, takže na led stále nechodím," prozradil hrající šéf a majitel plzeňských Indiánů.

Jubileum slavil Martin Straka v předstihu. „Něco proběhlo na zimáku, něco o víkendu doma. Nejkrásnější dárek jsem dostal od manželky, ale víc neprozradím," bránil se útočník.

Narozeniny, byť kulaté, pro něj nebyly důvodem k přehnanému veselí.

„Bylo to fajn, ale jsem rád, že už je vše za mnou. Třeba za deset let budou oslavy bujarejší," usmál se Martin Straka.

Čtyřicítka je podle něj jen číslo. „Rozhodně to není důvod k ohlížení," prohlásil veterán, ačkoliv má nač vzpomínat.

Na nespočet sezon v NHL. Na vrstevníka Jaromíra Jágra, s nímž v zámoří i v národním týmu tvořil Straka famózní útočný tandem. Na olympijský triumf v Naganu, na světové zlato z Vídně, ale také na pár těžkých zranění, z nichž se oceňovaný dříč a bojovník dokázal vykřesat.

„Já i tak raději koukám dopředu. Přibývající léta sice nezastavím, tělo se občas vzpírá, ale vnitřně jsem v pohodě. Možná jsem jen víc zodpovědný," zdůraznil oslavenec.

„Pohybuji se stále mezi mladými, a i když je stále těžší se jim vyrovnat, zvyšuje to mou chuť podstoupit znovu všechnu tu dřinu," říkal.

Po minulé sezoně, která pro plzeňský tým končila ziskem extraligového bronzu, si sice Straka pohrával s úvahami o konci kariéry, ale zase je zaplašil. Možná i proto, že ačkoliv na světových kolbištích byl úspěšný, na triumf v extralize plzeňský patriot stále čeká.

„Jasně, že kromě těšení se na start další sezony mám v podvědomí nějaké očekávání. A stále platí, že když něco dělám, tak mířím úplně nejvýš," potvrdil Straka.

„Potřebuju být ale hlavně zdravý," hlesl.

Nově se tvořícímu kmeni hokejových Indiánů náčelník věří.

„Herně je to solidní, ale pořád máme na čem pracovat. Jak v defenzivě, tak v útoku, kde dáváme málo gólů. Chtělo by to konečně vyhrát, aby se kluci uklidnili a vše si sedlo, jak má. Pak věřím, že budeme v extralize zase silní," prohlásil Martin Straka.