Loupežné přepadení prostitutky v Chebu začal ve středu projednávat Krajský soud v Plzni. Na lavici obžalovaných usedli dva muži – třitařicetiletý Rus Fjodors Ivanovs a pětadvacetiletý Lotyš Vitalijs Kuzněcovs. Oběma hrozí pět až dvanáct let ve vězení.

Cizinci napadli prostitutku vloni 2. září kolem 3:30 hodin na schodech mezi Kasárním a Kostelním náměstí. „V úmyslu zmocnit se igelitové tašky a finanční hotovosti fyzicky napadli poškozenou. Ivanovs kopl ženu do zad a v důsledku toho spadla nejméně z dvanácti schodů. Poté k ní po schodech seběhli, Ivanovs jí jednou rukou začal škrtit a druhou rukou jí zakryl ústa. Kuzněcovs ženu několikrát udeřil pěstí do obličeje a do zadní části hlavy. A odcizili jí igelitovou tašku," uvedl státní zástupce Pavel Hajný.

S lupem utekli na Kostelní náměstí, kde tašku prohledali, ale nic nevzali. Třiatřicetiletá prostitutka Soňa H. měla v tašce dva páry obuvi, halenku, deštník, plyšovou hračku, úspornou žárovku a krabičku cigaret za celkem 530 korun.

„Poté sešli ze schodů zpátky k poškozené, která volala o pomoc a před dalším útokem utekla ke Kasárnímu náměstí. Obvinění byli vyrušeni, tašku nechali na schodech a z místa utekli. Použili násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci a takovým činem způsobili těžkou újmu na zdraví, přičemž k dokonání trestného činu nedošlo. Spáchali zločin loupeže ve stadiu pokusu," dodal žalobce.

Po pádu ze schodů a po útocích skončila žena v nemocnici, kde po čtyřech dnech podepsala reverz. Prostitutka se léčila se zlomeninou levé očnice, horní čelisti, měla krevní výrony v okolí očí, tržní rány nad obočím, odřeniny nad kolenem a krvácela z nosu.

Fjodors Ivanovs u soudu obvinění z pokusu loupeže odmítl. „Pokud bych jí chtěl něco vzít, tak bych to udělal už v hotelu, kde ponechala věci bez dohledu," bránil se Ivanovs.

Vitalijs Kuzněcovs řekl, že nic neuloupil, přiznal však, že prostitutku fyzicky napadl. „Neoloupili jsme ji. Nejednalo se o žádnou předchozí domluvu. Útok byl spontánní," protestoval proti obžalobě Lotyš.

Cizinci se s prostitutkou seznámili na ulici v Chebu několik hodin před útokem. Se ženou si domluvili sex za 800 korun. „Než jsme šli na hotel, nakoupili jsme na benzince alkohol," vypověděl ve středu Kuzněcovs.

Ten souložil s prostitutkou jako první. „Zpočátku bylo všechno v pořádku, najednou ale řekla, že jsem opilý a sex odmítla. K vyvrcholení nedošlo. Pak souložila s Ivanovsem," konstatoval Kuzněcovs.

Po sexu šli ženu vyprovodit. „Nevím, co se se mnou dělo, ale strčil jsem do ní. Křičela o pomoc, přiběhl jsem k ní a chytil ji kolem krku a druhou ruku jí dal na pusu, aby nekřičela," popsal Ivanovs.

Podle jeho slov se kvůli pádu ženy z igelitové tašky vysypaly věci. „Neprohlížel jsem je, pouze jsem je sebral a vrátil do tašky," řekl svoji verzi Ivanovs.

Kuzněcovs těžko hledal slova, proč ženu napadl. „Neumím na to odpovědět. Možná to bylo spojené s tím, že se nezdařil sex, a vliv alkoholu. Nebylo fér, že oběma slíbila sex a nevyšlo to," tvrdil.

Ivanovs řekl, že jeho motivem útoku mohla být opilost.

U soudu zazněly i svědecké výpovědi přítele poškozené Soni H. a recepční z hotelu, kde byli cizinci ubytovaní.

Podle znaleckého posudku z oboru psychiatrie oba obžalovaní trpí disociální poruchou osobnosti. U Ivanovse odborníci zjistili snížený práh pro vyvolání agrese.

Hlavní líčení bude pokračovat 15. února výslechem dalších svědků.