Zanedlouho uplyne dvacet let od uzavření nemocnice v Plané. Všechny snahy o zřízení nemocnice akutní péče na Tachovsku, které se od té doby objevily, skončily bezvýsledně.

Nyní s podobnou myšlenkou přichází iniciativa Chceme okresní nemocnici. „Založili jsme takovou spontánní pracovní skupinu, se kterou chceme o nemocnici usilovat,“ řekl Deníku Josef Švarcbek, zastupitel Plané. Jak dodal, skupina má zatím přibližně sedm členů, jmenovat je odmítl. „Jsme ale ve spojení s některými starosty. Chceme ale jednat o možnostech s VZP, s ministrem zdravotnictví a dalšími. Není spravedlivé, že okres Tachov nemá nemocnici,“ uvedl Švarcbek.

Zatím se uvedená pracovní skupina sešla s vedením odboru zdravotnictví Krajského úřadu Plzeňského kraje, kde svoji myšlenku prezentovala. „Setkání se zástupci iniciativy proběhlo, informace byly na jejich žádost předány paní hejtmance, se kterou je naplánované další setkání s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci v souvislosti s onemocněním covid-19,“ informovala Deník krajská mluvčí Eva Mertlová.

Ke snahám iniciativy se vyjádřila také starostka Plané Martina Němečková. „Obávám se, že v době kdy jsou zavírány jiné nemocnice, je snaha o novou víceoborovou nemocnici v Plané nereálná,“ uvedla s tím, že město v současné době bojuje o zachování základní ambulantní péče.

Plánská nemocnice je v současné době v soukromém vlastnictví, její budovy nejsou v dobrém stavu.