V pátek Chovance zvolili delegáti stranického sjezdu v Praze. V boji o křeslo se utkal s Jiřím Dienstbierem a Jeronýmem Tejcem. Znovu zvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jej už před volbou označil za svého favorita. V prvním kole Chovanec neprošel o tři hlasy, uspěl až při opakované volbě.

Politolog Západočeské univerzity v Plzni Přemysl Rosůlek označil Chovance za ´šikovného politika´. „Dá se říct, že je nyní asi nejúspěšnějším v kraji," uvedl Rosůlek. Míní, že včerejší zvolení znamená další postup v kariéře plzeňského politika. 

Při srovnání s kariérou Jiřího Pospíšila ale Rosůlek připomíná Pospíšilovy dlouhodobé kladné preference a vysoká umístění v žebříčcích politické oblíbenosti. „Chovance také kritizoval prezident Zeman, navíc má za sebou škraloup v podobě tzv. lánského puče," řekl politolog. Dodal, že Chovancovo povýšení nejspíše nepřinese žádné výhody pro Plzeň, vliv podle něj bude spíše symbolický.

„Koukli jsme se na dno propasti a mnozí prohlédli, včetně mě," poznamenal v pátek na sjezdu Chovanec k událostem po takzvané lánské schůzce u prezidenta Miloše Zemana po sněmovních volbách 2013, který měl odstavit z vedení strany Bohuslava Sobotku.

Milan Chovanec začínal v Plzni jako prodejce zeleniny, později založil firmu s nábytkem, jeho zaměstnancem byl i jeho stranický kolega a plzeňský primátor Martin Zrzavecký. Firmu po vstupu do politiky prodal.

Milan Chovanec: 

  • Narodil se 31. ledna 1970
  • Vystudoval střední ekonomickou školu a později právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Byl mezi absolventy bakalářského studia, se kterými univerzita zahájila správní řízení. Hrozilo mu, že kvůli nejasnostem kolem nestandardních podmínek studia o titul přijde. Univerzita mu ale diplom nezrušila. On sám v září 2010 prohlásil, že bakalářský titul používat nebude.
  • Je ministrem vnitra od ledna 2014 a členem Poslanecké sněmovny od října 2013. Mezi lety 2010 – 2013 byl hejtmanem Plzeňského kraje.
  • Je členem ČSSD od r. 1997, předsedou krajské ČSSD v Plzeňském kraji od února 2011.
  • Je ženatý a má dvě děti.