Poté, co zastupitelstvo nesouhlasilo s opravou cesty, rozhodl se minulý týden rezignovat na svoji funkci. Spolu s ním odešel i místostarosta Zdeněk Kužílek. Oba se zároveň vzdali mandátu zastupitele.

Zastupitelům se nelíbilo, že na opravu půl kilometru dlouhé cesty v lokalitě zvané Na Hvízdalce si vedení obce chtělo vzít třímilionovou roční překlenovací půjčku, aniž by bylo jasné, že ji zaplatí z dotací. Rekonstrukce měla stát sedm milionů. Čtyři by zaplatila obec ze svého. Podle zdroje obeznámeného se situací v zastupitelstvu práce měly začít příští rok zjara a skončit v červnu. „Mohlo by se ale stát, že při rekonstrukci narazíte na problém a termín nestihnete a dotaci musíte vrátit. Rázem zbydou dluhy," vysvětlil pohnutky odpůrců opravy zdroj, který si nepřál jmenovat.

Zastupitele nadzvedl i radikální nárůst ceny za opravu. Původně se prý mělo stavět za dva miliony korun. „Jenomže součástí rekonstrukce musí být i chodníky a při stavbě musí být splněny další normy, které opravu ve finále prodražily. Akce byla partyzánština bývalého starosty," konstatoval zdroj.

Exstarosta Jirka měl včera vypnutý telefon. Bývalý místostarosta Kužílek nicméně uvedl, že třímilionový překlenovací úvěr by Česká Bříza uhradila díky přislíbené dotaci od kraje. Žádost prý už byla téměř dotažená do konce. Obec už měla vykoupené pozemky i stavební povolení.

Místostarostu zarazilo, že zastupitelé odsouhlasili smlouvu se specializovanou firmou vyjednávající pro obec dotaci, ale rekonstrukci zamítli. „Starosta připravoval opravu rok a půl. Zajišťoval potřebné náležitosti, ale jak je vidět, tak zbytečně. Nechci být v zastupitelstvu a pracovat s lidmi, kteří to zhatili," vysvětlil Kužílek svoje a starostovy důvody rezignace.

Podle místostarosty pro opravu rozbité cesty hlasovali dva zastupitelé, tři se zdrželi a dva se postavili proti. Jeden člen se z jednání omluvil.

Cesta se měla dočkat opravy už loni. Obec však nakonec upřednostnila rekonstrukci školky. Další odklad opravy vymleté vozovky naštval obyvatele. „Na opravu čekáme dlouho. Když zaprší, tak mám bláto z louží na baráku," zlobil se Jan Zikmund.

Starostu zastupitelé zvolí zítra. Jirku má nahradit Eduard Korunka ze stejného Sdružení nezávislých kandidátů. To ve volbách kandidovalo jako jediný subjekt. Jelikož nemá náhradníky, křesla v zastupitelstvu za Jirku a Kužílka zůstanou prázdná.