Nemenší zásluhy na tomto činu však měli také Čechoslováci bojující v britském pozemním vojsku, kteří do západočeské metropole dorazili pouhý den po armádě generála Pattona.

Právě na jejich počest byl v úterý dopoledne na rohu Husovy ulice a sadů Pětatřicátníků odhalen nový pomník. Ten svým tvarem připomíná patník, na něm je odložená vojenská přilba. „Památník symbolizuje muže, který splnil svoji válečnou povinnost, odložil helmu a mohl se vrátit k rodině," vysvětluje Rudolf Bayer z plzeňského Military Car Clubu, jenž za vznikem pomníku stojí.

Právě Bayerův proslov byl ze všech nejemotivnější. „Mám malého kluka a přál bych si, aby mu takový pomník nemusel nikdy nikdo stavět," řekl se slzami v očích Bayer. Drobný památník stojící jen několik metrů od pomníku věnovaného americkým osvoboditelům má Plzeňanům připomenout také zásluhy tisíců jejich krajanů, jež za komunistického režimu nikdo neocenil.

Za vznikem pomníku stojí Military Car Club Plzeň. Vytvoření a umístění pomníku přišlo na 300 tisíc korun.

Akci přálo počasí, podívat se přišly desítky lidí. I tak byla akce v porovnání s ostatními komornější. „Jsem moc ráda, že něco takového vzniklo. Pomník je vkusný, moc se mi líbí," uvedla Jaroslava Millerová, která se společně s manželem oslav účastní každoročně. „Je to i taková vzpomínka na mládí, mně bylo šest, manželovi dvanáct," říká žena, která doufá, že podobné tradice budou dodržovat i mladí lidé, kteří tuto dobu nezažili.

Po skončení slavnostního aktu se zhruba čtyřicítka přítomných historických vozidel rozjela do Kyšic a Dýšiny, kde se konaly další vzpomínkové akce. V druhé jmenované obci se vše odehrávalo před Základní školou generála Pattona, u bronzové sochy legendárního amerického vojevůdce. Dorazili veteráni, vedení tváří letošních Slavností svobody Earlem Ingramem, a spolu s nimi i George Patton Waters – generálův vnuk.