Letošní sucho se výrazně podepsalo na zvýšené ceně brambor a mléka. Udělat si oblíbenou bramborovou kaši bude tak podstatně nákladnější.

Podle předsedy představenstva severoplzeňského Zemědělského družstva Štichovice Václava Bulína brambory a mléko v řetězcích zdraží určitě. „My v září prodávali mléko do domažlické mlékárny Namara za 8,60 korun za litr. Rádi bychom tu cenu dostali na 9 korun. Momentální cena nám sotva pokryje náklady. To, za kolik my prodáváme mléko a kolik stojí pak v obchodě, je ale něco jiného. Člověk musí brát v potaz trhy okolních zemí, kolik si naúčtuje firma, která mléko zpracovává do dalších výrobků a také politiku obchodních řetězců,“ říká Bulín.

Štichovické družstvo se sice na pěstování brambor příliš nezaměřuje, mají jen malé patnáctihektarové pole, ale stejně si již 25 let drží stálou klientelu. „Brambory jsou něco, co zdražovat nechceme a ani nebudeme. Teď prodáváme kilogram za rovných 8 korun. Již mnoho let k nám chodí nakupovat ti samí lidé. Mnozí jsou důchodci. Nechci, aby se stalo, že si nebudou moct dovolit brambory,“ uzavírá Bulín.

Předseda zemědělského družstva v Oseku na Rokycansku Jaroslav Šíma ale zdražovat bude muset. Podle jeho slov dost drasticky.

„Po suchém létě, které zasáhlo celou Evropu včetně nás, nezbývá nic jiného než zdražit. Brambory momentálně prodáváme za 8,20 korun za kilo. Budeme ale muset o 1 až 1,50 koruny zdražit. Řetězce, kam brambory přeprodáváme, zdraží ale několikrát víc. Jestli si někdo myslí, že z toho šíleného zdražení, co přijde, něco uvidíme my zemědělci, tak to se plete,“ říká Šíma.

Podle něj podobné zdražení čeká do dvou až tří měsíců i mléko. „Bylo sucho, tak je zkrátka málo slámy, tím pádem není čím krávy živit. To vede k menšímu množství mléka,“ sdělil Šíma.

Kvůli suchu letos výrazně zdraží i košťálová zelenina jako zelí a kapusta a kořenová zelenina mrkev, celer a petržel.