Některé dosud byly i v péči oblastního ředitelství v Plzni, které má na starosti železnice v Plzeňském a Jihočeském kraji. Zakázku na demolici celkem jedenácti objektů na území obou krajů vypsalo letos v létě.

„Objekty jsou prázdné a nadále nevyužitelné. Většina vytipovaných objektů jsou už nevyužívaná stavědla, výhybkářská stanoviště, strážní domky ve špatném stavebně-technickém stavu, s nevyhovujícími nebo chybějícími inženýrskými sítěmi, často v těsné blízkosti dráhy, případně s problematickým přístupem,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Některé z budov, které řešila podzimní zakázka, už jsou už zbourány. Demolice má na starosti sdružení dodavatelů Metrostav Infrastructures, které uspělo s cenou cca 3,3 milionu korun.

V Plzeňském kraji byly do zakázky zahrnuty stavědlo v Holýšově na Domažlicku, strážní domek ve Zdemyslicích na Plzeňsku a na Klatovsku strážní domek ve Velkém Boru a stavědlo v Sušici.

Vlna demolic bude pokračovat i v příštích letech. Správa železnic zveřejnila další seznam budov v péči královéhradeckého ředitelství, které jsou určeny ke zbourání. Ten zahrnuje dokonce 66 budov. (sůr, qui)