Sprint na běžkách v dolu u Kluče si nenechaly ujít ani ženy. Ještě před pár dny přitom nebylo jasné, zda ho odvážlivci nezdolají jen pěšky kvůli nedostatku sněhu. To se nakonec nestalo. „A možná právě přítomnost sněhu odradila běžkaře od hojnější účasti, protože zvolit správné lyže a dobře namazat bylo pro mnohé asi oříškem," vtipkoval pořadatel ze sdružení Kluci z kluče Milan Panzer.

Závod odstartoval přesně úderem 02:02 PM sprintem na jedno kolo důlním reliéfem. Na závodníky čekala řada nástrah a třeba i obávaný Taxisův příkop. Nechyběla ani cross country vložka, při které se účastníci museli opět vyškrábat na hranu bývalé šachty. „O tom, že to nebylo úplně jednoduché, vypovídají záběry, které jsme zachytili," usmívá se pořadatel a poukazuje na několik karambolů. „Někteří závodníci do toho šli tak razantně, že za sebou zanechávali uhelnou stopu, dokládající správnost přívlastku závodu – aneb po stopách dolové činnosti."

Po zdolání poslední náročné části už čekala na běžkaře jen cílová rovinka a absolvování taškařice, letos v podobě hry v kuličky. „Na první pohled jednoduchá záležitost, dopravení tří kuliček do důlku cvrnkem, hraná na první pokus, však v rukavicích a po zhruba pěti kilometrech sprinterského výkonu nebyla až tak jednoduchou záležitostí. Každý nepovedený pokus pak byl oceněn jedním trestným kolečkem," poukázal Panzer.

Vyčerpaní závodníci pak našli zázemí v sále městské knihovny, kde se mohli občerstvit. A kdo se stal vítězem? V ženské kategorii si nejlépe vedla Lucie Suchá před Zuzanou Součkovou ml. a Zuzanou Součkovou. V mužích zvítězil Václav Sladký, druhý byl Jan Souček a třetí Werner Novák. V hoších si nejlépe vedl a stal se i celkovým vítězem Matěj Suchý, druhý byl Milan Panzer ml. před Davidem Kopačkou.