Bártu, který za Plzeňský kraj ne-úspěšně kandidoval za Okamurovo hnutí Úsvit, totiž zatkla policie. Podle ČTK má případ souviset s s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma.

Spekulovalo se i o tom, že zadržení Bárty souvisí s kauzou bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, o jehož jmenování do funkce Bárta usiloval. Jeho bývalá plzeňská asistentka Lucie Šrailová, která Bártu těsně před volbami opustila, včera Deníku potvrdila, že Vít Bárta měl enormní zájem právě o Lessyho očištění.

„Já jsem ale od Bárty ne-odešla proto, že bych měla pocit, že bude nějak oslaben, mně strašně vadilo to neskutečně negativní prostředí kolem něj," dodala Šrailová.

Lessy jakoukoliv spojitost se zatčením šéfa VV popřel.

Generální inspekce bezpečnostních sborů, jejíž lidé údajně Bártu zatkli ve čtvrtek v centru Prahy, protikorupční policie ani pražské státní zastupitelství se nechce k věci vyjadřovat kvůli tomu, že případ je v režimu utajení. Zadržený politik měl včera vypnutý telefon. Soud dnes rozhodne o jeho případné vazbě.

Bárta se v předčasných volbách ucházel v Plzni o poslanecký mandát, ke zvolení mu ale chybělo asi 170 hlasů. Před volbami chodil na plzeňské zastupitelstvo, kde směl jako poslanec (za Věci veřejné) vystupovat. Kritizoval třeba nedostatek míst v plzeňských školkách, především si ale vyřizoval účty s Jiřím Pospíšilem a Romanem Jurečkem (ODS) a poukazoval například na předraženou výroční zprávu městské teplárny.

Bárta už před soudem stanul v kauze údajného uplácení za loajalitu společně s dalším poslancem za Plzeňský kraj Jaroslavem Škárkou. Soud původně uznal Bártu i Škárku vinnými, odvolací senát ale rozsudek zrušil.

Škárka i Bárta Deníku už dříve potvrdili, že se budou angažovat i v komunálních volbách příští rok. „První, co nyní udělám, je, že znovu objedu místa, kde jsem byl před volbami, a začnu pomáhat našim místním příznivcům v přípravě komunálních voleb," plánoval Bárta.