Sexuální devianti, tuneláři, řidiči, co vlastní vinou zabili, i agresoři bezdůvodně napadající lidi. Ti všichni se na Klatovsku mohou radovat z amnestie prezidenta Václava Klause, která se v okrese odhadem týká stovek lidí. Někteří díky ní opustí či již opustili vězení, jiní nebudou muset vykonat obecně prospěšné práce, dalším skončí domácí vězení a zbytku budou prominuty podmíněné tresty. Lidem se to nelíbí a mají strach z dalšího nárůstu kriminality.

Na Klatovsku není věznice, přesto má tamní klatovský soud plné ruce práce. „Probírají se jednotlivé spisy, a to ty, kde jsou uloženy nepodmíněné tresty do dvou let, dále všechny uložené obecně prospěšné práce a domácí vězení a samozřejmě i podmíněné tresty do dvou let," informoval Deník místopředseda klatovského soudu Jaromír Veselý, který odhaduje, že se amnestie jen v případě tohoto soudu týká několika stovek případů. „Vyřizujeme to spolu s běžnou agendou, takže to nebude hotové ze dne na den, ale půjde spíše o dva či tři týdny," upozornil Veselý. „V chodu máme 77 případů obecně prospěšných prací a pět případů domácího vězení," upřesnila specialistka Probační a mediační služby Klatovy Vlasta Vosková některé počty lidí, jichž by se amnestie měla na Klatovsku týkat. Jediné, co se Klatovska netýká, je amnestie v případě dlouho se vlekoucích případů (v ČR například causy H-Systém, Union banka, Pitr, Stehlík, Chvalovský). „U nás se nevyskytuje žádná trestní věc, kdy by trestní stíhání trvalo déle než osm let," potvrdila klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Deviant i agresor

Co se ale Klatovska týká, je, že amnestie podle všeho zasáhne lidi, kteří mají za sebou závažnou trestnou činnost. Jde například o klatovské sexuální devianty Pavla Šponiara, který jako řidič autobusu opakovaně zneužíval malé školačky, a Radka Zajace, jenž sexuálně zneužil 12letého postiženého chlapce. Oběma sice budou zřejmě prominuty podmíněné tresty, ale sexuologickému léčení, které jim kvůli jejich úchylce soud nařídil, se podrobit musí. Z mediálně sledovaných případů by se dále měla amnestie týkat například Pavla Postrnovskiho ze Sušice, který bezdůvodně napadá tamní obyvatele a hrozí jim smrtí. Zaútočil už na policistu, pošťačku, kapucína a mnohé další.

Dále podle všeho udělal Klaus radost Miroslavu Matouškovi, který vloni dostal podmínku za to, že jako jednatel dnes již de facto zaniklé společnosti Šumavský masokombinát Klatovy připravil stát, „sociálku" a zdravotní pojišťovny o téměř jeden a tři čtvrtě milionu korun. Z amnestie by se měli radovat i Jiří Miškovič z Chudenína a Václav Boublík z Dešenic, kteří dostali podmínku za to, že s baseballovou pálkou v ruce napadli Romy v Nýrsku a vyhrožovali jim smrtí. A amnestie potěší podle všeho i Jiřinu Procházkovou ze Strážova, která vloni v únoru svou felicií smetla u Janovic muže z Klatov a na místě ho usmrtila.

Kominík má smůlu

Smůlu naopak mají ti, jejichž tresty jsou vyšší, než prezident Klaus v amnestii určil. Jde například o bezdomovce Milana Stočka z Holýšova, který se nejvíce „proslavil" únorovým zapálením klatovského nádraží. Ten sice dostal podmínku, ale vyšší než dva roky. Smůlu má podle všeho i nejznámější klatovský recidivista Josef Jano přezdívaný Kominík. Ten sice vloni v květnu dostal za vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví jedenadvacet měsíců ve věznici s ostrahou, takže by jednu z podmínek amnestie splnil, ale byl v posledních pěti letech odsouzen za jiný trestný čin, a tak svět mříží neopustí. Tomu podle všeho neuniknou například ani invalidní důchodce Josef L., který ve vesničce nedaleko Nýrska dlouhodobě brutálně týral svoji 75letou matku, či Zdeněk Valdman, jenž podle obžaloby dlouhodobě pohlavně zneužíval chlapce z Horažďovicka.

Zatím je klid

Obyvatelé Klatovska ve většině případů amnestii neschvalují. „Nesouhlasím s tím, kolik lidí a za jaké činy unikne trestu a nebo se jejich tresty zkrátí," řekl Deníku Ondřej Kolář z Klatov. Toho, že propouštění vězňů s sebou přinese i růst kriminality, se bojí i mnozí odborníci, podle policie je ale na Klatovsku zatím klid. „Do současné doby tam nebyl zaznamenán případ, který by měl prokazatelně souvislost s osobami propuštěnými z výkonu trestu v rámci amnestie," uvedla ve čtvrtek odpoledne krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.