„Babičko, co budeme pít?“ ptala se na včerejší oslavě vnučka paní Behenské Jindřiška Jírovcová. „Co asi myslíte?“ mrkla oslavenkyně na dvě lahve sektu na stole. A dcera paní Behenské Marie Štěpáníková, která s ní bydlí, přidala další historku. „Jídlo už nám trvá vážně trochu déle než dřív. Babičku krmím –hodinu snídáme, hodinu obědváme a hodinu večeříme,“ přiznává.

Tentokrát prý ale paní Behenská obědvala už hodinu a čtvrt. „Bylo mi to divné, pak jsem zjistila, že babička nemá zuby. Ptám se jí: Kde máš zuby? Ona se rozesmála: Nemám, to je legrace.“ Zuby se pak našly v rukávu.

Marie Behenská pochází z Blatné, vyrostla v právnické rodině a i její manžel byl právník. Ona sama se celý život věnovala hlavně rodině, což jí teď její nejbližší ochotně vracejí. Dřív ráda poslouchala rádio a televizi, teď spíš jen dřímá v křesle. „Dodnes ale nebere ani jediný prášek, je bez léků,“ hrdě připomíná paní Štěpáníková, které už je také 85 let. Přesto tvrdí, že péče o maminku ji nijak výrazně nezmáhá, protože jim rodina ráda pomůže.

„A každé ráno k nám dochází dvě pečovatelky ze slovanského Městského ústavu sociálních služeb. Pomůžou mamince do koupelny a s hygienou. Jsou naprosto skvělé, je na ně stoprocentní spolehnutí,“ chválí paní Štěpáníková pomocnice. Již tradičně přišli včera nejstarší obyvatelce obvodu pogratulovat starosta Slovan Lumír Aschenbrenner s místostarostkou Irenou Rottovou.

Marii Behenské je jen o pár týdnů méně než nejstarší seniorce ČR. Ta se narodila v březnu 1905 a žije ve Zlínském kraji.