Na zámku Depold v Kanicích se uskutečnila pod záštitou Enologické společnosti ochutnávka vína. Mezi hosty byli i syn a dcera paní Anny Sofie von Breidbach, rozené von Perger, která musela zámek opustit při odsunu Němců v roce 1945.

„Téměř 80 hostů ochutnalo 12 vzorků vína, aby vybrali to nejlepší, které vinař dodá jako Chateau Depold 2015," říká nový majitel zámku Petr Frolík s tím, že cílem akce byla propagace záchrany zámku, který je uveden na seznamu nejohroženějších památek.

Němečtí hosté přivezli pro hostitele tradiční dar – ještě teplý chléb, o který se podělili všichni účastníci ochutnávky.
„Hubertus von Breidbach, pravnuk posledního šlechtického vlastníka kanického zámku, Rudolfa von Pergera, ocenil snahu o obnovu zámku v Kanicích. Zámek i záměry na obnovu si prohlédl zkušeným okem, sám se stará o zámek ve Schwandorfu," pokračuje Frolík.

Návštěvě rodiny von Breidbach v Kanicích předcházela návštěva manželů Frolíkových, kastelánů kanického zámku, v Německu v červnu 2015.

„Při návštěvě jsme zástupně požádali Annu Sofii von Breidbach o odpuštění věcí, kterými se Češi na jejich rodině provinili. Paní von Breidbach řekla, že vůči Čechům nikdy nechovala žádnou hořkost, ale přesto to byl velmi silný moment, kdy Čechům opravdu odpustila," konstatoval Frolík.

Právě tématu odsunu Němců má být věnována část expozice s názvem Smíření, která na zámku v Kanicích vznikne.
„Vztahy mezi posledními šlechtickými a současnými vlastníky zámku vzbuzují naději, že i vznikající expozice přispěje ke hlubokému vzájemnému odpuštění sousedících národů.," dodal Frolík.